„Alfabetu” Erwina Wagenhofera. Reżyser podejmuje w nim temat współczesnej edukacji - opartej na współzawodnictwie, ograniczającej kreatywność i wyobraźnię, uczącej młodzież szablonowego myślenia i niszczącej potencjał młodych umysłów.
„ChicagoGirl. Facebookowa rewolucja” o 19-latce, która z przedmieść Chicago kieruje rewolucją w Syrii za pomocą mediów społecznościowych.
„Podejrzany: Ai WeiWei” to z kolei historia chińskiego artysty i opozycjonisty, współtwórcy wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, który za pomocą sztuki walczy o prawa człowieka w Chinach.
Natomiast w „Brakującym zdjęciu” filmowcy dokonują rekonstrukcji zbrodni Pol Pota, wykorzystując nietypowych bohaterów – gliniane figurki, które ożywają na ekranie niczym prawdziwi ludzie i oddziałują na wyobraźnię znacznie silniej niż rzeczywiste postaci ze zdjęć – ofiary dyktatury kambodżańskiego przywódcy. W ten sposób reżyser pokazuje, że sztuka może pomóc w uporaniu się traumą nie tylko pojedynczych jednostek, ale i całych narodów.
Ważnym filmem będzie także „Był sobie las” - fascynująca i zmysłowa podróż do świata natury w głąb tajemniczych lasów tropikalnych oraz mocny głos na rzecz ochrony i zachowania przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.
Miejsca pokazów:
Kinoteka
PKiN, pl. Defilad 1
Iluzjon
Ludwika Narbutta 50a