Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Instytut Yunus Emre - Centrum Kultury Tureckiej zapraszają na wyjątkowy spektakl dla dorosłych - "WĘDROWCY I OPOWIEŚCI", w wykonaniu artystów z "Grupy Studnia O", który odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Tureckiej (23-29 kwietnia 2014) w siedzibie Muzeum, przy ul. Solec 24. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Spektakl jest realizowany w ramach projektu, wpisującego się w program kulturalny obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

O projekcie:
http://turcja2014.wordpress.com/o-projekcie/

O spektaklu "WĘDROWCY I OPOWIEŚCI:
http://turcja2014.wordpress.com/wydarzenia/


Widowisko narracyjne Wędrowcy i opowieści

Odsłona 1
Targowisko pamiątek
Otwieramy bazar pełen opowieści, a na nim: pomuchle, pinele i brunele, a
także bursztyny z Polski i pieniążek z Turcji oraz czapeczka wieszcza.

Podróż na Wschód bywała spełnieniem życia, podróż na Zachód – wyprawą do
kraju egzotycznego. Przypomnimy niektóre z tych przygód. Opowiemy o tym, jak Adam Mickiewicz rozbijał swój beduiński namiot, jak Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim. Przywołamy historię pewnej pięknej panny, która wyruszyła w świat za umarłym narzeczonym, a w Stambule znalazła narzeczonego innego wprawdzie, ale najzupełniej żywego. Będziemy śledzić miłosną korespondencję krążącą między Warszawą a Stambułem i opowiadać o tym, jak żyła pewna piękna Turczynka w zimnym i smutnym kraju Polska, w którym nie było ani pomarańczy,
ani bakłażanów.

Historie opowiedzą Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Koray Erkök
Na tradycyjnych instrumentach zagra Bart Pałyga.

Widowisko "Wędrowcy i opowieści" nie jest teatralnym spektaklem o charakterze kostiumowo-historycznym. Przywołujemy elementy biografii historycznych postaci z powodu ich współczesnego znaczenia. Kluczem wyboru postaci jest wspólne dla nich wszystkich doświadczenie przekraczania ograniczeń, wynikających ze stanu społecznego, wieku, płci, narodowości, religii.

Zbudowane na sprawdzonej w naszej dotychczasowej pracy konstrukcji widowisko narracyjne zostanie przygotowane we współpracy z reżyserem Edwardem Wojtaszkiem.

Scenariusz widowiska narracyjnego "Wędrowcy i opowieści" oparty jest na wątkach biograficznych Polaków, którzy z bardzo różnych powodów znaleźli się w Turcji; wielu z nich miało istotny udział wbudowaniu tureckiej państwowości i przyczyniło się do rozwoju kultury tureckiej. Ten wybór ma na celu przybliżenie tureckiemu odbiorcy wiedzy o historyczno kulturowych relacjach polsko- tureckich. Przedmiotem naszego zainteresowania są nie tylko niezwykłe przygody i fantastyczne życiorysy, lecz także punkty i płaszczyzny przecięć kultury polskiej i tureckiej. Wielowiekowe sąsiedztwo w czasach Imperium Osmańskiego, proces orientalizacji (której kultura polska także podlegała), relacje polityczne Warszawa-Stambuł, polskie poselstwa do sułtanów, kontakty Imperium z Podolem, i chyba najbardziej wszystkim znana historia polskiej wsi Adampol pod Stambułem. Materiału źródłowego dostarczą wspomnienia i pamiętniki oraz materiały archiwalne i ikonograficzne, a także utwory literackie.

Wśród postaci, których fragmenty biografii wejdą do scenariusza znajdą się: Adam Mickiewicz (XIX w.) i jego stambulskie doświadczenia; Ali Ufki Bey (Wojciech Bobowski, XVII w.) – genialny tłumacz, kompozytor, muzykolog; Mustafa Dżelaleddin Pasza (Konstanty Borzęcki, XIX w.) – dziad wielkiego tureckiego poety Nazıma Hikmeta; Stanisław Chlebowski (XIX w.) – nadworny malarz sułtana Abdülaziza; Salomea z Rusieckich Pilsztynowa (XVIII w.) – słynna haremowa okulistka; Jan Potocki (XVIII/XIX w.) – literat i podróżnik, badacz Wschodu; Paweł Szymański (XIX w.) – cyrkowiec i naczelny weterynarz sułtańskiej kawalerii; Sadık Pasza (Michał Czaykowski, XIX w.) – działacz niepodległościowy, pisarz i poeta; Ludwika Śniadecka (XIX w.) – żona Czaykowskiego, ukochana Słowackiego, ważna postać polskiej emigracji w Stambule; Aleksander Iliński (XIX w.) – waleczny hulaka tatarskiego pochodzenia, mianowany osmańskim paszą; Karol Brzozowski (XIX w.) – dziennikarz, inżynier, geolog, badacz Kurdystanu, podejrzany o szpiegostwo na rzecz tureckiego rządu.

O artystach:

dr Agnieszka Aysen Kaim: opowiadaczka i orientalistka, w Studni O. od 1997 roku. Zajmuje się przede wszystkim opowieściami tureckimi, perskimi, arabskimi – szerokim kręgiem tradycji ustnej Bliskiego Wschodu. Ma w swoim repertuarze m.in. Perskie miniatury na słowo i instrument, Opowieść o Dumrulu Szalonym (na podstawie Księgi Dede Korkuta).
Autorka pracy doktorskiej (Instytut Orientalistyki UW) poświęconej sztuce tureckiego meddaha. Adiunkt w Instytucie Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi tam zajęcia poświęcone wpływom orientalnym w kulturze Słowian Południowych. Koordynatorka projektów kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. MYTHOS – My Tradional Heritage – w ramach programu Grundtvig, 2010-2012). Tłumaczka języka tureckiego i angielskiego.

dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel: zajmuje się sztuką opowiadania od dekady, zrealizowała wiele widowisk narracyjnych (m.in. Taniec opowieści czyli chasydzi Piaseczna, Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie, Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza), w ramach działań Stowarzyszenia Grupa Studnia O. współpracowała m.in. z Muzuem Etnograficznym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie – Działem Oświatowym, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie – Działem Oświatowym, Towarzystwem Naukowym Pruthenia z Olsztyna, Centrum Edukacji Obywatelskiej (program Ślady przeszłości), Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (m.in. koncepcja wystawy Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania i widowiska narracyjne Sen Marianny i Ludzie księgi).
Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania “Studnia Opowieści” odbywającego się w Warszawie od 2006 roku. Wieloletnia kierownik specjalizacji Animacja kultury w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej. Lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury w IKP UW, autorka książki O starożytnościach litewskich. Mitologizacja historii w XIX-wiecznym piśmiennictwie b. Wielkiego Księstwa Litewskiego (Universitas, Kraków 2008).



Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24


_______________________________
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur