Usłyszymy m. in. pieśni miłosne, tradycyjne, ludowe - Dochtar-e Boirahmadi (Dziewczyna z Boirahmad, pieśń ludowa z Chorasanu), Madżnun nabudom (Szalony nie byłem), jak i te, które pozostawili po sobie słynni kompozytorzy irańscy, jak Szejda, który jako dojrzały już śpiewak i autor pieśni, usychał z miłości do pewnej młodziutkiej dziewczyny i stworzył mnóstwo pięknych, poruszających pieśni miłosnych. Przykładem może tu być Emszab Szab-e mahtab (Dziś noc księżycowa).
Instrumenty, to setar: perska lutnia długoszyjkowa i daf, tradycyjny wielki bęben obręczowy otoczony charakterystycznymi metalowymi obrączkami.
Prócz żywych pieśni ludowych, usłyszymy bardziej nastrojowy avaz, czyli formę wokalną rodem ze wspólnego wszystkim klasycznym muzykom irańskim zasobu melodii i motywów, powiązanych zresztą z konkretnymi wersami poezji perskiej. Będzie to utwór Beshnou az nej – Posłuchaj trzciny – gra słów, na której osnuł swój wiersz Rumi, bowiem nej – to zarazem trzcina jak i perski flet, o wielkim zasobie niezwykle subtelnych środków, opiewający miłosną tęsknotę lub ból rozłąki.
Wstęp: 15 zł
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
ul. Solec 24
Koncert pod patronatem honorowym Ambasady Islamskiej Republiki Iranu.