Jak rozwijała się kinematografia w Chinach? Jakie są związki filmu z azjatycką tradycją kulturową? Czym jest Piąta Generacja? Opowie o tym prof. Alicja Helman, w ramach wykładu z serii „Wyzwania Humanistyki XXI wieku". 
Do Piątej Generacji twórców chińskiego kina należeli filmowcy, którzy jako pierwsi po Wielkiej Rewolucji Kulturalnej Mao Zedonga podjęli studia filmowe. Pokolenie to w latach 80. przywróciło do życia chińską kinematografię i przywróciło jej dawną sławę. Kino Piątej Generacji otworzyło dyskusję o najnowszej historii kraju i zmianach, które pojawiły się w tradycyjnym chińskim społeczeństwie.
 
Prof. Alicja Helman to filmoznawca, teoretyk i historyk filmu. W trakcie wykładu opowie o najważniejszych twórcach pokolenia Piątej Generacji, tematyce obrazów oraz ich wymiarze kulturowym.
 
Wykład z cyklu „Wyzwania humanistyki XXI wieku” jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych historią kina oraz kulturą Państwa Środka, m.in. kulturoznawców, filmoznawców, socjologów, studentów oraz doktorantów. Spotkanie jest organizowane przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie SWPS.

Wstęp wolny 

SWPS

ul. Chodakowska 19/31

www.swps.edu.pl