Wystawa „Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego. Nowa sztuka z Rumunii” to najszersza z prezentowanych dotąd w Polsce ekspozycji najnowszej sztuki rumuńskiej. Swój tytuł zawdzięcza pracy, której twórcą jest Cătălin Burcea. Wideoinstalancja przedstawia artystę rozpylającego w powietrzu farby w kolorach rumuńskiej flagi – czerwoną, żółtą i niebieską. To tworzone w przestrzeni graffiti, które nie zostawia widzialnego śladu, zdaniem autora stanowi metaforę współczesnego, rumuńskiego patriotyzmu. Do udziału w wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaproszono ponad 20 artystów młodego pokolenia, którzy począwszy od połowy pierwszej dekady XXI wieku bardzo wyraźnie manifestowali swoją obecność na scenie artystycznej, lokalnej i międzynarodowej. Pokolenie trzydziestokilkuletnich dziś twórców dorastało w czasach komunizmu, było świadkiem rozpadu i upadku systemu, a także doświadczało gwałtownej inwazji kultury konsumpcyjnej w rodzimym społeczeństwie.
 
Twórcy, których prace można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej, wywodzą się głównie z dwóch kulturotwórczych ośrodków, Bukaresztu i Klużu, chociaż niektórzy z nich mieszkają już poza krajem. Wiodącym tematem wystawy jest artystyczna refleksja o współczesnej Rumunii, przefiltrowana poprzez wspólne doświadczenia teraźniejszości, mocno zdeterminowanej wydarzeniami z nieodległej historii, która zapisywała się na gruzach starego systemu i w obliczu napływającej kultury Zachodu. Wątki te widoczne są na różnych poziomach krytycznego dyskursu: w relacji do przeszłości, tradycji artystycznej czy podejmowania bieżących problemów społecznych.
Twórczość rumuńskich artystów charakteryzuje mocna podstawa konceptualna, zaś każdy z nich na swój sposób dekonstruuje interesujące go idee i zjawiska. Ich prace łączą w sobie autentyczność artystycznych decyzji z dojrzałością operowania językiem wybranych mediów, takich jak malarstwo, wideo, rzeźba, performance, instalacja. Współczesna scena sztuki rumuńskiej nie jest homogeniczna, występuje na niej równolegle wiele nurtów i odniesień do różnych tradycji. Prezentowana wystawa nie obejmuje całego spektrum tych niezwykle interesujących zjawisk, daje jednak wyraźny obraz aktualnych tendencji i praktyk artystycznych.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2