Cykl wydarzeń będzie okazją do przyjrzenia się różnym kulturom, które współtworzą Warszawę i wpływają na jej kosmopolityczny charakter. Spojrzymy na wielokulturowość Warszawy oczyma grup, które są jej częścią. Interesują nas sposoby odczuwania miasta, problemy i pytania, które stają przed przedstawicielami różnych kultur. Poszczególne spotkania będą stanowiły punkt wyjścia do zastanowienia się nad szerszymi zagadnieniami związanymi z relacjami międzykulturowymi. Pragniemy, aby spotkania stały się okazją do integracji środowisk, przełamania stereotypów, platformą do zadawania pytań.

W niedzielę 9 marca w godz. 11:00-13:00 zapraszamy na „Spojrzenie romskie”, a w jego ramach na dyskusję „O kobietach romskich inaczej…”.

„Kobieta gotowała, a czasami musiała zarobić i przynieść, co się należy. A nie, to było bicie. No, tradycja taka” – opowiada Kruszyna z grupy polska Roma. Urodzona w ubóstwie, dziś zamożna babcia wielu wnucząt tylko z pozoru nadal godzi się z patriarchalnym porządkiem.

Obiegowe opinie odbierają kobietom cechy indywidualne, nie oddają różnorodności ich doświadczeń, nasycone są jednoznacznymi emocjami.  Spotkanie i rozmowa z Romkami pozwoli nam poznać ich spojrzenie na sytuację romskich kobiet w Polsce. Dyskusję poprzedzi multimedialny pokaz  Piotra Wójcika pt. „Kruszyna, Fatima, Zofia i Zauma...” o tradycji, nowoczesności i roli kobiet w kulturze romskiej.

Spotkanie poprowadzi dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – antropolożka kultury, redaktor naczelna kwartalnika „Dialog – Pheniben”, od lat współpracująca ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej. Współautorka raportu na temat sytuacji kobiet romskich w Polsce pt. „Economic aspects of the condition of Roma Women”.



Start zawsze o godz. 11.00

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych spotkań wkrótce na stronie www.jewishmuseum.org.pl.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. (+48) 22 47 10 301, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.g.pl


Muzeum Historii Żydów Polskich

ul. Anielewicza 6


_______________________________________________
Projekt został objęty patronatem medialnym  Portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur