Cykl wydarzeń będzie okazją do przyjrzenia się różnym kulturom, które współtworzą Warszawę i wpływają na jej kosmopolityczny charakter. Spojrzymy na wielokulturowość Warszawy oczyma grup, które są jej częścią. Interesują nas sposoby odczuwania miasta, problemy i pytania, które stają przed przedstawicielami różnych kultur. Poszczególne spotkania będą stanowiły punkt wyjścia do zastanowienia się nad szerszymi zagadnieniami związanymi z relacjami międzykulturowymi. Pragniemy, aby spotkania stały się okazją do integracji środowisk, przełamania stereotypów, platformą do zadawania pytań.

W sobotę 8 marca zapraszamy na „Spojrzenie czeczeńskie”, a w jego ramach na dwie dyskusje: „Kim jesteśmy tutaj, kim jesteśmy tam?” oraz „Czeczenka w Warszawie”. Współorganizatorem obu spotkań jest Instytut Kultury Narodów Kaukazu.

godz. 11.00 – dyskusja 'Kim jesteśmy tutaj, kim jesteśmy tam?'

Esila, Adam i Raisa – trójka młodych Czeczenów  opowie o zmianach, jakie zaszły w ich życiu po przyjeździe do Polski. Jak widzą swój kraj z perspektywy dłuższego rozstania? Czego im tu brakuje? Jak postrzegają Polskę, Polaków, Warszawę? Poznamy zabawne i przykre sytuacje związane z migracją, które stały się ich doświadczeniem. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jest potrzebne do międzykulturowego zrozumienia.

Dyskusję poprowadzi Elsi Adajew, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, lektor języka czeczeńskiego.

godz. 13:00 – dyskusja 'Czeczenka w Warszawie'

Uczestniczki spotkania – Iman Umalatova, Khedi Mutsukaeva i Taisiya Nasaeva podzielą się swoim spojrzeniem na Warszawę – jak widzą to miasto dziś, a jak widziały je tuż po przyjeździe? Zastanowimy się nad tym, czy kobiety i mężczyźni spełniają swoje tradycyjne role w warunkach uchodźstwa. Porozmawiamy o znaczeniu stołu, o miłości, narzeczeństwie, zawieraniu małżeństw, wychowaniu dzieci i o planach na przyszłość.

Dyskusję poprowadzą: Klara Brodacka, dziennikarka, redaktor wydawniczy, tłumaczka poezji czeczeńskiej, prezes stowarzyszenia Instytut Kultury Narodów Kaukazu oraz Luiza Adajewa, dyrektor Ośrodka Sintar, tłumaczka z jęz. czeczeńskiego i rosyjskiego.


9.03 – spojrzenie romskie

Start zawsze o godz. 11.00

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych spotkań wkrótce na stronie www.jewishmuseum.org.pl.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. (+48) 22 47 10 301, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.g.pl


Muzeum Historii Żydów Polskich

ul. Anielewicza 6


_______________________________________________
Projekt został objęty patronatem medialnym  Portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur