Grace Ndritu jest brytyjską artystką wideo i performerką, która w swoich pracach odnosi się do kwestii rasy i tożsamości oraz problemów związanych z transformacją współczesnego świata po dekolonizacji, w szczególności wpływu globalizacji i agresywnej geopolityki. Twórczość Ndritu dotyka tak istotnych socjopolitycznych problemów jak głód, wojny domowe, wyzysk roboczy czy fetyszyzm kulturowy, pozostając jednocześnie mocno zakorzenioną w tradycji sztuki konceptualnej.

W ramach programu Kinomuzeum pokazane zostaną performanse dokamerowe Ndritu z Biennale w Wenecji z 2005 roku oraz nowsze prace, w których artystka w wyjątkowy sposób łączy tradycje sztuki politycznie zaangażowanej, kina strukturalnego, performansu, estetyki sesji modowych. W pełnych niepokojącej erotyki i duchowości pracach Ndritu często wykorzystuje afrykańskie tekstylia, które tworzą wyjątkową warstwę estetyczną, będąc równocześnie przewrotną grą na kliszach tradycji malarstwa europejskiego (np. fetyszyzującym spojrzeniu na egzotykę Matisse'a.)

Kamera, za pomocą której Ndritu rejestruje swoje osobiste performansy, jest jednocześnie narzędziem poznania, samoobserwacji, jak również elementem szamanistycznego rytuału, który umożliwia widzowi dotarcie do ważnych tematów podejmowanych przez Grace.

wstęp wolny

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 
ul. Emilii Plater 51
www.artmuseum.pl