Praska społeczność żydowska pozostawiła po sobie pamiątki nie tylko w postaci bezcennych zabytków, które dziś są wizytówkami praskiej strony Wisły, ale także w postaci obiektów, których nawet nie podejrzewamy o żydowski rodowód... Ich śladami poprowadzi Was Agnieszka Wójtowicz.
Warszawa przed II wojną światową była drugim co do wielkości skupiskiem Żydów na świecie. Obywatele pochodzenia żydowskiego stanowili ponad 30% ludności stolicy. To, że szczególnie upodobali sobie Pragę, jest zasługą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zezwolił im na osiedlenie się po prawej stronie Wisły oraz wydał zezwolenie na założenie tutaj kirkutu. Praska społeczność żydowska przez lata bezkonfliktowo egzystowała ze społecznością katolików oraz wyznawców prawosławia. Kres jej istnieniu przyniosła II wojna światowa. Ale - ponieważ Praga wyszła z wojny zdecydowanie bardziej obronną ręką niż lewobrzeżna Warszawa - to właśnie tutaj zachowało się najwięcej śladów z życia żydowskiej społeczności.

Fundacja Varsaviana - Miastoznawcy.
Prawie dwa lata temu grupa zapaleńców stwierdziła, że nie ma w Warszawie takiej organizacji, która w sposób prosty, łatwy i przyjemny - nieraz wręcz zabawny - mogłaby przekazywać mieszkańcom swoją wiedzę. Tak też zrodziła się Fundacja Varsaviana, zrzeszająca licencjonowanych przewodników miejskich, którzy chcą dzielić się z mieszkańcami stolicy swoją pasją. Wszyscy, którzy tworzą Varsavianę, pracują w niej bezinteresownie, dla idei. Popularyzują wiedzę o Warszawie w mediach, organizują tematyczne spacery z cyklu "W cudze latacie, swego nie znacie", gry miejskie dla najmłodszych, starszych i dużo starszych.

Spotkanie pod pomnikiem Kapeli Praskiej

Skrzyżowanie ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej

Wstęp wolny