Kim są Afrykańczycy, którzy dziś mieszkają w Warszawie? Wokół jakich wydarzeń i miejsc skupia się ich życie kulturalne? Jak brzmi afrykańska interpretacja starych warszawskich szlagierów? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Mamadou Diouf przybliży nam odpowiedzi na te pytania, a także opowie o Afrykańczykach, których losy były złączone z Warszawą w różnych okresach historii miasta. Czas na dyskusję pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad tym jak stolica przyjmuje migrantów z krajów afrykańskich. Podczas spotkania będzie też można wziąć udział w quizie. Nagrodami są książki „Afrykański spacerownik po Warszawie”.
Mamadou Diouf - Urodzony w Senegalu, w Warszawie mieszka od 30 lat. Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, ale na co dzień zajmuje się animacją kultury. Dyrektor programowy Fundacji „Afryka Inaczej”, muzyk i prezenter radia PiN. Autor kilku publikacji, m.in. „Afrykańskiego Spacerownika po Warszawie”, „Małej książki o rasizmie”, współautor książki „Afryka w Warszawie”. Na stronie afryka.org prowadzi blog, gdzie komentuje bieżące sprawy w Polsce, głównie pod kątem sytuacji społeczności afrykańskiej. Współorganizator i uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w Warszawie, takich jak: „Francophonic Festiwal”, „Transkaukazja, „Dzień Afryki (2007 – 2013)”. Członek Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury działającej przy Biurze Kultury i Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy.
Cykl wydarzeń będzie okazją do przyjrzenia się różnym kulturom, które współtworzą Warszawę i wpływają na jej kosmopolityczny charakter. Spojrzymy na wielokulturowość Warszawy oczyma grup, które są jej częścią. Interesują nas sposoby odczuwania miasta, problemy i pytania, które stają przed przedstawicielami różnych kultur. Poszczególne spotkania będą stanowiły punkt wyjścia do zastanowienia się nad szerszymi zagadnieniami związanymi z relacjami międzykulturowymi. Pragniemy, aby spotkania stały się okazją do integracji środowisk, przełamania stereotypów, platformą do zadawania pytań.
1.03 – spojrzenie meksykańskie
2.03 – spojrzenie wietnamskie
8.03 – spojrzenie czeczeńskie
9.03 – spojrzenie romskie
Start zawsze o godz. 11.00
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych spotkań wkrótce na stronie www.jewishmuseum.org.pl.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. (+48) 22 47 10 301, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydarzenie na facebooku
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6
_______________________________________________
Projekt został objęty patronatem medialnym Portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur