22 lutego, 11.00 - 13:00 Spojrzenie rosyjskie
Zapraszamy na pokaz filmu „Warszawa – spojrzenie ze wschodu”, reż. Dmitrij Kabakow, producenci: Krzysztof Kopczyński i Jerzy Jakutowicz, produkcja: Eureka Media i Telewizja Polska, Polska, 2003.
Dokument opowiada o młodych rosyjskich turystach, którzy przyjeżdżają do Warszawy. Są wśród nich: rysownik, biolog, wizażystka, duchowny prawosławny, dziennikarz i student. Dla wszystkich jest to pierwsza podróż zagraniczna. Przyglądamy się ich próbom znalezienia noclegu, spacerom po mieście i rozmowom z nowopoznanymi ludźmi.
Po filmie odbędzie się spotkanie z producentem filmu - Krzysztofem Kopczyńskim, aktorką Żanną Gierasimową i pisarzem Dmitrijem Strelnikoffem. Będzie to okazja do dyskusji o życiu Rosjan w Warszawie, o dialogu polsko-rosyjskim w kontekście codziennych spotkań, relacji sąsiedzkich i towarzyskich.
Krzysztof Kopczyński – doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, filmowiec-dokumentalista, członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Wyprodukował ok. 50 dokumentów, które były pokazywane w telewizjach i na festiwalach w co najmniej 70 krajach, zdobywając 130 nagród. Prowadził warsztaty filmowe w Afganistanie, w Rosji i na Ukrainie. Współtwórca projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie”. Laureat m.in. Rosyjskiej Nagrody Artystycznej „Laur”.
Żanna Gierasimowa - wieloletnia aktorka słynnego Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego, członkini Międzynarodowej Federacji Plastyków i Związku Literatów Polskich. Mieszka w Polsce od 2000 roku i pracuje jako wokalistka, aktorka i reżyserka teatralna. Jest reżyserką w Teatrze Akt-em, współpracowała także z Teatrem Praga, Teatrem Rampa, Teatrem Polonia, Teatrem Witkacego. Zagrała m.in. w filmach: „Warszawa – spojrzenie ze wschodu”, „Parę osób, mały czas”, „Syberiada polska”. Jest również tłumaczką, malarką i autorką sztuk teatralnych.
Dmitrij Strelnikoff – rosyjski i polski literat, biolog, publicysta prasowy, radiowy i telewizyjny. W Polsce wydał siedem książek, w tym: Ruski miesiąc (2008), Nikołaj i Bibigul (2009), Wyspa (2010), Złote ryby (2011) oraz Fajnie być samcem! (2011). Stypendysta Ministerstwa Kultury RP. Bard, którego utwory zostały wydane w polarnej serii Российские барды (Bardowie Rosji, Moroz Records, Moskwa 2005 r.)
23.02 – spojrzenie Afrykańczyka – gość z Senegalu
1.03 – spojrzenie meksykańskie
2.03 – spojrzenie wietnamskie
8.03 – spojrzenie czeczeńskie
9.03 – spojrzenie romskie
Start zawsze o godz. 11.00
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych spotkań wkrótce na stronie www.jewishmuseum.org.pl.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. (+48) 22 47 10 301, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wydarzenie na facebooku
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6
_______________________________________________
Projekt został objęty patronatem medialnym Portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur