Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie pt. Biało-czerwono-pomarańczowy, o stosunkach polsko-holenderskich w okresie międzywojennym. Gościem wieczoru będzie profesor Ryszard Żelichowski (historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN), autor wystawy Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla oraz książki Stosunki polsko-holenderskie w Europie powersalskiej. Prelekcja, ilustrowana fotografiami archiwalnymi, poświęcona będzie relacjom między II Rzeczypospolitą a Królestwem Niderlandów. Zgłębimy się w meandry wielkiej polityki i posłuchamy historycznych ciekawostek.
W programie m.in. podróż poślubna księżniczki Juliany do Krynicy i jej pobyt w pensjonacie Jana Kiepury „Patria”, budowa okrętów podwodnych Orzeł i Sęp, olimpiada w Amsterdamie i zwycięstwo polskiej dyskobolki Haliny Konopackiej.
Spotkanie towarzyszy ekspozycji opartej na kolekcji nieznanych i niepublikowanych w Polsce zdjęć holenderskiego fotografa i fotoreportera z lat 30. XX wieku, prezentowanej w DSH do 6 kwietnia.

Podczas wieczoru będzie prezentowany dwujęzyczny, polsko-angielski album, w którym znajdzie się 200 fotografii wraz ze szczegółowym opisem zdjęć, biografia autora, relacja z jego podróży do Polski w 1934 roku i tło historyczne. „Utrwalona na szklanych negatywach w 1934 roku Polska jest dostatnia i bezpieczna. Tętni życiem i jest wielobarwna. To ostatni taki zwyczajny rok Drugiej Rzeczpospolitej” – pisze we wstępie do albumu prof. Żelichowski. To świat, który wkrótce przestanie istnieć.

wstęp wolny

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
www.dsh.waw.pl