Prowadzony przez Tetianę Sopiłkę zespół Dziczka podjął próbę rekonstrukcji archaicznego brzmienia podlaskich kolęd. Inspiracją były nagrania archiwalne, podstawą zaś znajomość technik wykonawczych regionów sąsiednich oraz własna praktyka. Śpiewaczki dbają o lekkość i prostotę dźwięku, zachowując jednocześnie jego moc i pełnię brzmienia. Prostota wykonania podkreśla piękno tych pieśni. Działający od 2006 roku zespół “Dziczka” zajmuje się ukraińskim śpiewem tradycyjnym. Jego repertuar stanowią przede wszystkim pieśni z lewobrzeżnej Ukrainy, Polesia, a także z Podlasia, zebrane podczas badań terenowych przez Tetianę Sopiłkę, założyciela i lidera grupy. Zespół wielokrotnie samodzielnie występował w Polsce oraz na Litwie i Ukrainie, a także uczestniczył w większych projektach (m.in. Koncert Niepodległości, spektakl „Ożenek” w Teatrze Studio w Warszawie). W grudniu 2009 r.  ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany „Tradycyjne pieśni Ukrainy”, zaś w 2011 r. Dziczka nagrała płytę pt. „Kolędy z Podlasia”.

Białorusini odnajdują w nich język białoruski, Ukraińcy - ukraiński, Polacy zaś z łatwością wychwycą znane im słowa polskie (np. Slycznaja Pani, Pani Iwanowa, prosze wyjdzi k nam).
Charakter języka i muzyki Podlasia wynika z tego, że region ten leży na styku chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.

Członkiniami zespołu są:
Tetiana Sopiłka (etnomuzykolog, członkini ukraińskiej grupy „Drewo”),
Maniucha Bikont,
Justyna Czerwińska,
Marysia Puzyna,
Ewa Winiarska
Agata Wróbel

Bilety na koncert w cenie: 25 zł

Teatr Dramatyczny
Scena Przodownik
ul. Olesińska 21 (prostopadła do Puławskiej)
tel. kom. 663 741 903