24 stycznia 2014 r. o godz. 18:30 odbędzie się wykład dr Aleksandry Winiarskiej dotyczący postaw wobec przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców mieszkających w Warszawie.
Celem wykładu będzie przyjrzenie się temu, jak wyglądają postawy Polaków względem mniejszości etnicznych i migrantów mieszkających w Warszawie oraz jak postawy te są odbierane przez przedstawicieli innych kultur. Co to jest skala dystansu społecznego?

Do kogo Polacy odczuwają sympatię, a do kogo antypatię? Jak wygląda kontakt z migrantami w sytuacji sąsiedztwa? Kim jest dobry sąsiad z perspektywy Polaków i z perspektywy migrantów? Czy sąsiedzi są wzajemnie otwarci na spotkania międzykulturowe?

Czy w Warszawie można mówić o dyskryminacji cudzoziemców? Wykład pozwoli nam poznać wnioski z różnych projektów badawczych prowadzonych w Warszawie.

Dr Aleksandra Winiarska – socjolog i kulturoznawczyni (w zakresie stosunków międzykulturowych). Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Prowadzi badania m.in. z zakresu integracji migrantów, kontaktu kulturowego, kontaktu w sytuacji różnorodności. Zajmuje się również partycypacją i rozwiązywaniem konfliktów. Współpracuje z University of Sheffield przy projekcie „Living with Difference in Europe”. Autorka raportów i artykułów o problematyce związanej z kontaktem międzykulturowym. Szczególnie interesuje się tematyką międzyetnicznego sąsiedztwa.

Wstęp wolny.

Kolejne działania w ramach cyklu:

25-26 stycznia 2014 r. – WOBEC MNIEJSZOŚCI – Warsztaty antydyskryminacyjne dla pracowników i wolontariuszy organizacji zaangażowanych w dialog międzykulturowy.

Cykl działań „Swój-obcy-inny” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.


Muzeum Historii Żydów Polskich

ul. Anielewicza 6

www.jewishmuseum.org.pl