W związku z premierą sztuki „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht w przekładzie Michała Sobelmana i reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, Teatr Dramatyczny organizuje debatę pod hasłem „Polityka i wolność”. Tematem przewodnim dyskusji będą intelektualiści „zainfekowani” ideologiami totalitarnymi w kontekście Hanny Arendt i Martina Heideggera, czyli bohaterów sztuki Liebrecht. W debacie wezmą udział m.in. izraelska pisarka Savyon Liebrecht, tłumacz literatury hebrajskiej Michał Sobelman, antropolożka kultury i religioznawczyni prof. Joanna Tokarska-Bakir, dr Karolina Wigura socjolożka, szefowa działu „Temat tygodnia” w internetowym tygodniku idei „Kultura Liberalna” oraz w roli moderatora Adam Szostkiewicz – publicysta tygodnika „Polityka”, tłumacz m.in. napisanej przez Arendt książki: „Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła”.
Savyon Liebrecht - autorka m.in. sztuk: „Rzecz o banalności miłości”, „Po chińsku do ciebie mówię”, „Ruchele wychodzi za mąż” czy „Pustynne jabłka”. Urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym.
Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł „dramaturga roku" w Izraelu. Sztuki autorki to impresje na temat jej duchowych przeżyć jako przedstawicielki drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które może mówić o sobie – Izraelczycy.
wstęp wolny
Cafe Kulturalna
Teatr Dramatyczny
PKiN, pl. Defilad 1
www.teatrdramatyczny.pl