Od kilku lat widać w Polsce i na zachodzie rosnące zainteresowanie ikoną. Coraz więcej osób zachwyca się jej duchowym i artystycznym pięknem. Wychodząc naprzeciw tej fascynacji Centrum Artystyczne Sztukarnia zaprasza na warsztaty pisania (malowania) ikon. Ikona od wieków fascynuje swym tajemniczym pięknem. Jako obraz sakralny ma szczególne zadanie – za pomocą materialnych środków przedstawić niematerialny świat ducha. Dla wiernych staje się łącznikiem pomiędzy Niebem a ziemią. Dlatego jeden z teologów ikony – Michael Quenot nazwał ją „oknem ku wieczności”. Ikony od wieków otaczane są kultem. Wiele z nich znajduje się w prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach gdyż ich kult jest ważnym elementem liturgii bizantyjskiej. Ale otaczane czcią ikony spotykamy także w polskich kościołach rzymskokatolickich jak chociażby wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej czy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wiele ikon jest celem pielgrzymek, gdyż uznawane są za cudotwórcze oraz będące źródłem licznych łask.

Uczestnicy zmierzą się z tradycyjną techniką powstawania ikony, tak zwaną temperą jajeczną. Otrzymają szpongowane deski lipowe zagruntowane odpowiednio sporządzonym gruntem. Pod okiem osób z Grupy Agathos uczestnicy wykonają szkic, a następnie namalują ikonę. W trakcie warsztatów będą też rozmawiać o roli kanonu i symbolice ikony.
 
Osoby początkujące pracować będą nad ikoną Chrystusa zwaną Mandylionem, osoby średnio zaawansowane nad ikoną Matki Bożej Miłującej. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość pracy nad inną , niż proponowana, ikoną.
 
Początek: 8 marca, sobota, g. 9.30 – 13.30
 
(kolejne zajęcia z cyklu: 15.03.; 22.03.; 29.03.; 5.04.; 12.04.; 26.04.; 10.05.)
 
Dodatkowe informacje:
Liczba osób w grupie: min. 8 osób, max. 14 osób
Wiek uczestników: od 16 lat

Koszt: 760 zł za 8 spotkań po 4 godz. lub 690 zł dla osób kontynuujących naukę
 
Sztukarnia
ul. Lewicka 10/7
- zapisy na zajęcia, kontakt
tel. 692 870 303 (pn – pt: 12.00 – 20.00), 22 465 85 65
 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.