W ostatnich latach kino rumuńskie przeżywa prawdziwy rozkwit. Niskobudżetowe, skromne i ambitne produkcje, tak różne od tego co oferuje Hollywood, okazały się być dla światowej publiczności uniwersalne i ponadczasowe. Docenione przez krytykę i widownię - szturmem zaczęły zdobywać nagrody na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach. Po tym jak nikomu nieznany twórca – Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za film: 4 miesiące, 3 tygodnie i dwa dni, zaczęto mówić o fermencie w kinie rumuńskim i stosować określenie: Rumuńskiej Nowej Fali.  Po sukcesie Mungiu, na filmowym horyzoncie pojawili się reżyserzy tacy jak:  Corneliu Parumboiu (Wycieczka do miasta), Cătălin Mitulescu ( Korek drogowy) czy Adrian Sitaru (Dobre chęci). Przedstawiciele kinematografii rumuńskiej starają się uchwycić w swoich dziełach rzeczywistość i realia kraju, w którym żyją bez upiększeń, często wręcz z paradokumentalnym zacięciem, ale też bez odautorskiego komentarza, tak by publiczność sama mogła ocenić i zinterpretować przedstawiony na ekranie świat. Dzięki niezwykle naturalistycznemu sposobowi ukazywania postaci i ich codzienności, widz ma wrażenie, że dociera do najintymniejszej prawdy, którą skrywają bohaterowie, a po przez to staje się jeszcze bardziej uwrażliwiony na ich troski i dramaty. 

Przegląd Przystanek Kina Rumuńskiego organizowany przez Instytut Rumuński i Filmoteką Narodową. W programie znajdą się oprócz wymienionych tytułów, pozycje takie jak: Wszyscy w naszej rodzinie/ Radu Jude, Za wzgórzami Cristiana Mungiu, Droga na drugą stronę Ancy Damian oraz nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, film  – Pozycja dziecka Călin Peter Netzer.
Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję poznać małą niesforną dziewczynkę o imieniu Mihaela.
Na zakończenie przeglądu 8 grudnia odbędzie się wykład krytyka filmowego – Janusza Wróblewskiego.

Ceny biletów na seanse: 10 - 16 zł.

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50 a
kasa kina tel. 22 462 72 60
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
szczegóły na www.fn.org.pl