WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - jeden z  największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka - odbędzie się w Warszawie w dniach 6 – 12 grudnia 2013.  Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się: spotkania z twórcami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, master class wybitnych dokumentalistów oraz warsztaty z ekspertami reprezentującymi branżę filmową i organizacje pozarządowe.  Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie pierwsza w Europie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu –  Marii Ramos.  Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach filmowych: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leibzig. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie sześć filmów reżyserki. Wśród nich niepokazywany dotąd w Polsce 'Wzgórze przyjemności' (Hill of Pleasures) – niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi master class.
 
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście światowych dokumentów dotyczących szeroko pojętej problematyki praw człowieka. Tu m. in.: 'Nasz Nixon (Our Nixon) – film zmontowany wyłącznie z archiwalnych amatorskich nagrań autorstwa najbliższych współpracowników Nixona odpowiedzialnych za aferę Watergate, przewrotny 'Za kratami nie nosimy burek' (No Burqas Behind Bars), ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także pokazywany na festiwalach Sundance i Berlinale, głośny dokument Kim Longonotto 'Salma', opowiadający historię żyjącej przez 25 lat w zamknięciu muzułmanki, która poezją toruje sobie drogę do wolności.
 
W programie 13. WATCH DOCS również: Chcę zobaczyć  – przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Sundance dokument Nierówność dla wszystkich (Inequality for All) próbujący odpowiedzieć na pytanie o związek między jakością demokracji a nierównościami ekonomicznymi w społeczeństwie), Dyskretny urok propagandy – sekcja ukazująca  film jako narzędzie polityczno–ideologicznej indoktrynacji, Nowe filmy polskie  – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu oraz sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego.
 
Na program tegorocznej edycji festiwalu składają się także trzy retrospektywy tematyczne. Dwie z nich zaprogramowane zostały we współpracy z wiodącymi europejskimi festiwalami filmowymi -  praskim One World, największym na świecie festiwalem filmowym poświęconym prawom człowieka i Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen (BIFF) cieszącym się opinią jednego z najważniejszych skandynawskich wydarzeń filmowych. Na trzecią retrospektywę złożą się filmy poświęcone kwestiom migracji i wielokulturowości.
 
Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.
Festiwalowe projekcje będą się odbywać w

Kinie Muranów
ul. Andersa 1

CSW Zamek Ujazdowski (w tym Kino.Lab)
ul. Jazdów 1

Muzeum Etnograficznym - kino Antropos
ul. Mazowiecka 1