Wybierz się w filmową podróż do dwóch miast znajdujących się na odległych od siebie kontynentach. Poznaj ludzi: Meksykanów w Warszawie i Polaków w Mieście Meksyk. Zobacz jak żyją na emigracji: Paola - księgowa, Julitta - artystka, Maciej - fizyk, César – piłkarz i trener, Daniel – muzyk barokowy. To tylko niektórzy z bohaterów poszukujących własnego miejsca na Ziemi. Dokument 'Dom: Warszawa – Meksyk' to podróż do dwóch miast znajdujących się na odległych od siebie kontynentach, po których przewodnikami są emigranci.
Polacy mieszkający w Mieście Meksyk oraz Meksykanie w Warszawie. Oprócz kolorytu tych miejsc: 2-milionowej Warszawy i 25-milionowego Miasta Meksyk, poznajemy również różnice kulturowe. Bohaterowie filmu to ludzie z kilku pokoleń, wywodzący się z odmiennych środowisk, o różnych doświadczeniach zawodowych i osobistych. W Polsce poznajemy trzynastu Meksykanów i Meksykanki m.in. trzech muzyków z zespołu mariachi, wiolonczelistę barokowego, DJ-a i organizatora koncertów. Jest tu ekonomista i profesor uniwersytecki studiów latynoamerykańskich. Jest właściciel pralni i instruktor spinningu. Jest architekt krajobrazu. Jest trener i zawodnik siatkonogi warszawskiej Legii. Jest artystka prowadząca własną galerię obrazów. W Meksyku natomiast poznajemy czternastu Polaków i Polki m.in. kombatanta wojennego i społecznika, badaczkę chmur i pisarkę opowiadań dla dzieci, reżysera teatralnego i profesora uniwersyteckiego. Jest tu wdowa po Indianinie huichol, aktorka „Teatru Źródeł” Jerzego Grotowskiego. Jest antropolog, dziennikarz i fotograf, który naucza meksykańskich studentów m.in. o technikach manipulacji w mediach.
Postacią, która wprowadza do filmu metaforę odnoszącą się do opowiedzianych historii, jest ornitolog i dyrektor warszawskiego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego – dr Andrzej Kruszewicz. Jest też obecna sama autorka filmu, Ela Chrzanowska, zadająca wiele pytań bohaterom, którzy otworzyli przed nią nie tylko swoje domy, ale także serca. Dzięki temu dowiadujemy się od nich, jaka jest cena życia na emigracji, jak wygląda proces adaptacji w odmiennej kulturze, a także co zyskują, za czym tęsknią, czy pragną powrotu do ojczyzny i gdzie właściwie jest ich dom. Film operuje symbolami oraz poetycko przedstawia ludzkie losy, opowiadając tym samym, o osobistej podróży autorki do nieznanego jej wcześniej świata, dzięki któremu próbuje ona odkryć własną drogę.
„Dom: Warszawa – Meksyk” ujawnia ten aspekt życia człowieka związany z jego pochodzeniem i tzw. korzeniami, które poprzez różne sytuacje życiowe lub własne decyzje, przesadzane są niekiedy do innej gleby w celu odnalezienia właściwego sobie miejsca. Film poszukuje także odpowiedzi na pytania: – skąd pochodzimy? – kim jesteśmy? – jak żyjemy w globalnej wiosce i w jakim stopniu miejsce, w którym mieszkamy definiuje wartość naszego życia?
TRAILER
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50A
_____________________________________________________
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym portalu 'Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur'