W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, i Goa. Filmem, który otworzy tegoroczną edycję festiwalu będzie „Zatrzymane życie / Still Life” w reżyserii Uberto Pasoliniego.
'Słodko-gorzka' opowieść o samotności i potrzebie przynależności została znakomicie przyjęta na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji. Film otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera sekcji Orizzonti oraz Nagrodę Francesco Pasinetti, Nagrodę Cinema d’Arte e d’Essai i Nagrodę 'Civitas Vitae prossima'.
Reżyser Uberto Pasolini to również znany producent filmów niezależnych. Wyprodukował m.in. film "Goło i wesoło / Full Monty", który odniósł oszałamiający sukces i przyniósł mu nominację do Oscara, Europejską Nagrodę Filmową i nagrodę BAFTA.

Ale Festiwal to przede wszystkim konkursy:

W Konkursie 1-2, dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów, weźmie udział 15 obiecujących debiutów. 

W tegorocznym konkursie Wolny Duch dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych weźmie udział dziesięć nietuzinkowych obrazów z Europy, Azji i obydwu Ameryk.

W Konkursie Dokumentalnym weźmie udział 15 znakomitych filmów dokumentalnych z całego świata, od Japonii przez Europę po Kanadę i Kolumbię. Autorzy filmów skupiają się na współczesnej kondycji ludzkiej: zarówno śledzą indywidualne losy swoich bohaterów, jak i poruszają uniwersalne tematy społeczne i polityczne. Projekcje filmów będą miały miejsce w Kinotece w Sali nr 4.

O nagrody w Konkursie Filmów Krótkometrażowych powalczy 41 filmów z całego świata wybranych spośród blisko 2500 zgłoszeń. Wiele z nich miało swoje pierwsze pokazy na najważniejszych festiwalach świata, ale aż 27 z nich (65%) swoje światowe, międzynarodowe lub europejskie premiery ma właśnie na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

W niekonkursowej sekcji Odkrycia prezentowane będą filmy, które zostały pokazane na czołowych festiwalach filmowych poprzedzających 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Oczarowały publiczność i krytyków, dlatego nie mogło ich zabraknąć w tegorocznym programie WFF.

Jak co roku, również podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, przygotowany został specjalny repertuar dedykowany dzieciom i ich rodzicom. Podczas Rodzinnego Weekendu Filmowego, który odbędzie się w dniach 18 – 20 października, będą przedstawione cztery filmy pełnometrażowe (w tym dwie animacje w formacie 3D) i zestaw filmów krótkometrażowych.

Filmem, który w niedzielę 20 października zakończy 29. Warszawski Festiwal Filmowy będzie 'Wenus w futrze' Romana Polańskiego. Pokaz będzie oficjalną polską premierą filmu.
Autorem scenariusza „Wenus w futrze” jest David Ives – film jest adaptacją jego sztuki pod tym samym tytułem, wystawianej na Broadway’u. Film powstał jako koprodukcja francusko-polska. Jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim koproducentem jest Monolith Films..
Film miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Cannes.

KINOTEKA – 5 sal, PKiN (wejście od strony południowej),
seanse od godziny 9:30 do północy; tel. info 22 551 70 70
 
MULTIKINO ZŁOTE TARASY – 4 sale (1, 2, 3, 4) na najwyższym piętrze galerii handlowej,
ulica Złota 59, seanse od godziny 11:15 do północy; tel. info w czasie WFF  22 201 16 16.
 
Pełny program festiwalu na stronie www.wff.pl