Festiwal Nauki w SWPS
Współpraca Polski i Unii Europejskich z Chinami rozwija się bardzo szybko, warto wiedzieć więcej o tym państwie i jego kulturze. Po serii wykładów i warsztatów poświęconych m.in. zagadnieniu demokratyzacji Chin czy komunikacji i negocjacji z Chińczykami, z pewnością łatwiej będzie zrozumieć Państwo Środka. Osobne spotkania zostaną poświęcone Korei, Indonezji oraz Japonii. PROGRAM
Chiny od środka  
24.IX   11.00-12.30
Mówić po chińsku: nic prostszego! – K. Mazurowska (lekcja, klasa I-III, 15 os.)
Język pekiński zwany mandaryńskim jest jednym z ośmiu podstawowych dialektów w Chinach i jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Warto zapoznać się z jego podstawami, prostymi zwrotami grzecznościowymi i regułami codziennej konwersacji.
                                            11.00-12.30
Zwiedzanie Orientalnej Biblioteki Multimedialnej SWPS – M. Ławacz (wycieczka, klasa I-III, 15 os.)
Dział Orientalistyczny Biblioteki SWPS jest wart zaprezentowania podczas Festiwalu Nauki nie tylko ze względu na bogaty księgozbiór dotyczący Azji. Jest klimatycznym, atrakcyjnym miejscem utrzymanym w estetyce Azji Wschodniej.
                                 28.IX  11.00-12.30
Jak widzą Czyngis-chana Mongołowie i Chińczycy. Refleksje o tworzeniu mitologii narodowych – K. Golik (wykład)
Czyngis-chan jest ważną postacią w mitologii narodowej Mongołów żyjących w Mongolii i w Chinach. Dla sześciu milionów Mongołów w Chinach to symbol jednoczący różne plemiona od Mandżurii po Xinjiang, Tybet i Yunnan.
                                               12.00-13.30
Tajemnice kaligrafii chińskiej. Czy pisanie znaków jest trudne? – Ting-yu Lee (warsztat)
Świat chińskich hieroglifów i sztuka pisania. To znacznie łatwiejsze, niż może się wydawać profanowi, a staje się nawet fascynujące.
                                                13.00-14.30
Jak Europa odkrywała Chiny – A. Borowiecki (wykład)
Chiny jako ojczyzna jedwabiu fascynowały Europejczyków od starożytności. Zaczęli tam jednak docierać sami dopiero w średniowieczu (Marko Polo, Wilhelm z Rubruk) i na początku ery nowożytnej.
                                   29.IX   12.00-13.30
Chiny: nowy partner Zachodu czy hegemon światowy? – K. Szumski, K. Gawlikowski, W. Dziak (dyskusja)
Rosnąca szybko rola Chin na arenie międzynarodowej i ich nowa pozycja głównego partnera, a zarazem konkurenta USA nasuwają pytania o przyszłość świata. Rysują się różne warianty przyszłego rozwoju Chin, a także stosunków z Zachodem.
                                               13.30-15.00
Kiedy Chiny będą demokratyczne? – K. Gawlikowski (wykład)
Problem demokratyzacji Chin budzi rozmaite kontrowersje. Prelegent pokazuje, iż przemiany tego typu już postępują w Chinach, przede wszystkim oddolnie i żywiołowo, chociaż tamtejsza demokracja będzie się zapewne różnić bardzo od anglosaskich wzorów.
                                               14.30-16.00
Skuteczna komunikacja i negocjacje z Chińczykami – K. Mazurowska (wykład)
Centrum światowej ekonomii przesunęło się w kierunku Azji Wschodniej, a Chiny stały się w tej części świata liderem gospodarczym. Warto więc zapoznać się z podstawowymi cechami kultury chińskiej, które określają sposób komunikacji oraz negocjacji.

W stronę Azji
21.IX  11.00-12.30
Indonezja: dylematy nowoczesnego rozwoju – K. Szumski (wykład)
Upadek wojskowego reżimu gen. Suharto i rozpoczęcie demokratycznych reform w końcu lat 90. XX w. otwarło nową kartę w historii tego największego kraju muzułmańskiego w Azji.

21.IX 15.30-17.00
Stosunki Polska-Republika Korei: aspekty polityczne i gospodarcze – K. R. Nowakowski (wykład) 
Stosunki dyplomatyczne i gospodarcze między Polską a Koreą Południową od chwili nawiązania bezpośrednich kontaktów w 1989 r. Omówione zostaną także inwestycje korporacji koreańskich w Polsce. 

SWPS
ul. Chodakowska 19/31
http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/10408-festiwal-nauki-w-swps