W szkołach województwa mazowieckiego uczy się coraz więcej uczniów cudzioziemskich. Są to dzieci zarówno imigrantów ekonomicznych, którzy przybywają z zamiarem osiedlenia się w Polsce, jak i dzieci uchodźców, szukających ochrony przed prześladowaniami. Razem z nimi przed nauczycielami w polskich szkołach pojawiają się nowe zadania budowania pozytywnego nastawienia młodzieży wobec imigrantów, pracy z grupą dzieci różniących się kulturowo, stworzenia w klasie warunków do udanej integracji. Dlatego też istotne jest wspomaganie nauczycieli w zakresie zdobywania oraz przekazywania wiedzy na temat zjawiska migracji, radzenia sobie z wyzwaniami wielokulturowości i praw człowieka.
Netzwerk Migration in Europa e.V. i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapraszają na seminarium pt.'Nauczanie o migracjach i prawach człowieka. Uchodźcy – przeszłość i teraźniejszość'.
 Skierowane jest do nauczycieli szkolnych oraz osób uczących młodzież w ramach edukacji nieformalnej (trenerzy, edukatorzy), którzy chcą: zapoznać się z dostępnymi on-line materiałami szkoleniowymi oraz nowoczesnymi narzędziami do pracy z uczniami oferowanymi w ramach Online Learning Center for Migration and Human Rights (http://migrationeducation.de/33.0.html), nauczyć się poruszać się po stronie internetowej, a następnie aktywnie korzystać z jej zasobów.
Spotkanie umożliwia zapoznanie się, w szybki i łatwy sposób, z zasobami Centrum. Osoby uczestniczące otrzymają materiały dydaktyczne zawierające szablony do późniejszego powielania i wykorzystywania podczas zajęć. Trenerzy prowadzący służyć będą radą, jak najlepiej wykorzystywać materiały i tworzyć własne projekty edukacyjne.

Seminarium w języku angielskim

Osoby prowadzące:
 Dr. Andrea Schmelz – specjalistka w zakresie nauk społecznych i historii, doświadczona trenerka różnorodności i autorka materiałów edukacyjnych z dziedziny migracji międzynarodowych, organizacja Netzwerk Migration in Europe e.V.
 Marianna Matzer – antropolożka kulturowa i trenerka, organizacja Netzwerk Migration in Europa e.V.

Osoby chętne do wzięcia udziału w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, nazwy reprezentowanej szkoły, ośrodka lub instytucji, numeru telefonu oraz adresu e-mail.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 września. Osoby przyjęte zostaną o tym poinformowane e-mailowo lub telefonicznie. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Osoby uczestniczące otrzymają zaświadczenie o udziale w seminarium.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka
ul. Zgoda 11, p. VI, Sala Konferencyjna