Transkaukazja to międzynarodowy, interdyscyplinarny program artystyczny inspirowany współczesnym Kaukazem. W tym roku odbędzie się VI edycja festiwalu, która obejmuje 12 krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Pomysłodawcą i jednym z głównych realizatorów Transkaukazji jest zespół warszawskiej Fundacji Inna Przestrzeń, właściciela portalu Kontynent Warszawa.
 
Program Transkaukazji w Warszawie 
 
I. PANSLAWIZMY (depARTments III) 
WYSTAWA + KONFERENCJA + PROGRAM FILMOWY 
 
Wernisaż: 26 czerwca, 18.00–21.00 
Godziny otwarcia wystawy: 
26–28 czerwca, 17.00–21.00 
29–30 czerwca, 10.00–17.00 
 
Wystawa: 
Arnas Anskaitis (Wilno), Levan Chogoshvili (Tbilisi), Linas Jablonskis (Wilno), Dagna Jakubowska (Warszawa), Nana Kipiani (Tbilisi), Juozas Laivys (Plungė), Artūras Raila (Wilno), Janek Simon (Kraków-Warszawa), Slavs & Tatars (Euroazja) i inni. 
Kuratorki: Virginija Januškevičiūtė i Joanna Warsza 
Tworzona w ramach naszego programu - konfederacja Transkaukazji - potrzebuje krytycznych studiów wobec podobnie utopijnych projektów. Stąd tematem trzeciej odsłony depARTments (cyklu sztuk wizualnych w ramach Transkaukazji) są Panslawizmy.

Panslawizmy
Trandyscyplinarna konferencja Pan-Slav(e)ism – Ucząc się nowocześności od Europy Środkowej i Wschodniej. Konferencja: 27 czerwca, 17.00–21.00 
Joanna Warsza - pomysłodawczyni i współ-kuratorka projektu: 
Jeden z głównych zarzutów wobec założycielskiej książki studiów postkolonialnych - Orientalizmu Edwarda Saida, dotyczy faktu, że bada on przede wszystkim relacje pomiędzy tak zwanym pierwszym i trzecim światem, omijając terytoria pół-peryferii, do których należy Polska i jej sąsiedzi. Perspektywa postkolonialna może być ciekawym narzędziem do zrozumienia wielu lokalnych konfliktów, kompleksów, traum i problemów naszego obszaru kulturowego, relacji Polski z innymi krajami słowiańskimi i nie-słowiańskimi, kondycji postsowieckiej i postkomunistycznej, nostaligicznego podejścia do ideologii kresów, zachodniocentryzmu czy panslawizmu czy wreszcie ukrytych mechanizmów partnerstwa wschodniego. 
 
Dawna siedziba KC PZPR
ul. Nowy Świat 6/12, 
 
Moduł filmowy 
Podczas tegorocznej Transkaukazji w specjalnym module filmowym i seminaryjnym zastanowimy się nad koncepcjami panslawizmu w ujęciu imperializmów i peryferyjności. Program przygotowany przez Marka Golonko przy współpracy kuratorskiej z Jankiem Sową oraz z gościnnym udziałem filmoznawcy, politologa i publicysty Jakuba Majmurka. W niedzielę na zakończenie Panslawizmów planujemy pokaz i dyskusję podsumowującą projekt. 
 
Realizacja: Marek Golonko i Jakub Majmurek 
 
Kino KC
Dawna siedziba KC PZPR
ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa 

więcej szczegółó na www.transkaukazja.pl