Instytut Francuski w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich i Mémorial de la Shoah zapraszają na pokaz filmu w cyklu 'Życie po zagładzie' pt. „My 100 children” w reżyserii Amalii Margolin i Oshry Schwartz
To dokument opowiadający historię sierocińca dla żydowskich dzieci założonego w Zakopanem przez Lenę Kuchler. W sierocińcu zastosowano metody nauczania Janusza Korczaka oraz prowadzono nowatorskie na owe czasy sposoby terapii.
Lena Kuchler urodziła się w 1910 w Wieliczce. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalizacją w zakresie psychologii i edukacji. W 1939 roku uczyła między innymi w szkole żydowskiej w Bielsku. Ocalała z getta w Wieliczce. Wojnę przeżyła po „aryjskiej" stronie pod fałszywym nazwiskiem – po ucieczce z pociągu, który wiózł ją do Bełżca. Po powrocie do Krakowa w 1945 roku, w zatłoczonym schronisku na ulicy Długiej odnalazła kilkadziesiąt żydowskich sierot. Udało jej się przekonać Komitet Żydowski do zorganizowania żydowskiego sierocińca. Placówka finansowana przez państwo polskie i amerykański Joint powstała w Zakopanem i w Rabce. Ponad setka dzieci w wieku od 3 do 15 lat znalazła tam opiekę i warunki do nauki w polskiej szkole.
 
Jeszcze w Paryżu, Lena Kuchler spisała świadectwa „swoich dzieci" – „Meine Kinder” („Moje dzieci”; książka napisana w języku polskim została wydana w języku jidysz). To było pierwsze podejście do książki „Moje 100 dzieci" wydanej po raz pierwszy w Izraelu w 1959 roku. Książka odniosła olbrzymi sukces wydawniczy i została przetłumaczona na 14 języków. Autorka za swoje następne książki na temat historii Holokaustu otrzymała wiele nagród.
 
Gośćmi dyskusji po filmie będą:
Yaakov Guterman – jeden z wychowanków sierocińca, 
Oshra Schwartz – reżyserka filmu,
dr Helena Datner – Żydowski Instytut Historyczny
Jean-Yves Potel – wieloletni radca kulturalny ambasady Francji w Polsce, a obecnie współpracownik Mémorial de la Shoah w Paryżu,
Livia Parnes - Mémorial de la Shoah

Bilety w cenie 5 zł, do kupienia w kasie muzeum.

Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6