'Moja fascynacja sztuką i kulturą Japonii zainspirowała mnie do podjęcia pracy nad cyklem 108 Bonno. Prace nad tym cyklem rozpocząłem w roku 2009. Cykl nie jest zamknięty. Do chwili obecnej powstało 51 obrazów. 
W Nowy Rok w japońskich świątyniach zen mnich uderza 108 razy w dzwon, każde uderzenie ma odpędzić jedno Bonno, złą myśl, która plami ludzki umysł.'  Włodzimierz Pastuszek
 
 
Czym są obrazy z cyklu 108 Bonno?  Powstają w staro japońskim stylu haiga – obrazowi towarzyszy wiersz haiku. Co prawda dotyczą myśli, które plamią ludzki umysł, ale nie są tych myśli wiernym odwzorowaniem. Nie są więc ich dosłowną reprezentacją, lecz ekspresją dokonywaną przez nie-jaźń – świadomą nieświadomość. Są subiektywne i obiektywne zarazem. (...)
 
Trzeba podjąć wędrówkę w głąb siebie, swojego umysłu, dzięki silnej, świadomej swej indywidualności, podmiotowości. Dotyczy to zarówno malarstwa, jak i towarzyszącej obrazowi poezji haiku. Moje haiku rejestrują „takość chwili”, w której myśl Bonno jawi się w oku mojego umysłu.
 
Obrazy Bonno nie zawierają się w kształcie formy, figuratywności czy atrybucie barwy przedstawianych myśli, lecz w sposobie w jaki zostały ujęte. Są raczej sugestią  niż wiernym przedstawieniem. Forma jest na granicy figuratywności i abstrakcji a warstwa treściowa operuje niedopowiedzeniem, podobnie jak towarzyszący im wiersz haiku. Obraz oraz wiersz stanowią niepodzielną jedność.

wstęp wolny

Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A