Cykl zamknie historia św. Agnieszki, córki czeskiego króla Przemysła Otokara I, która oprócz działalności religijnej, angażowała się również w życie kulturalne, polityczne i społeczne ówczesnej Europy. Św. Agnieszka jest uznawana za jedną z najistotniejszych przedstawicielek dynastii Przemyślidów. Prowadziła działalność charytatywną, aktywnie udzielała się społecznie i politycznie, miała również talent dyplomatyczny. Jednym z jej osiągnięć było założenie na Starym Mieście w Pradze szpitala, przy którym utworzono później słynny Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Co ciekawe, św. Agnieszka utrzymywała kontakt listowny między innymi z papieżami Grzegorzem IX i Innocentym IV, oraz ze św. Klarą z Asyżu.
 
Wykład dotyczący św. Agnieszki jest ostatnim spotkaniem z cyklu poświęconego czeskim świętym, jest to zatem ostatnia szansa na wysłuchanie zajmującego wykładu dra Marka Stawskiego.
 
Dr Marek Stawski doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Cetwińskiego, specjalizuje się w historii średniowiecza. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, współpracuje z Uniwersytetem T. Masaryka w Brnie, gdzie kilkukrotnie gościł z wykładami, m.in. na wydziałach slawistyki i historii.

wstęp wolny

Czeskie Centrum
Al. Róż 16