HISTORIA PRZECHOWANA W BAŃCE NA MLEKO - spacery i warsztaty dla dzieci na Muranowie

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego powstało w listopadzie 1940 roku z inicjatywy historyka Emanuela Ringelbluma, twórcy tajnej organizacji żydowskiej – Oneg Szabat. Organizacja Ringelbluma wzięła sobie za cel dokumentowanie życia w getcie – gromadzenie relacji, listów, pamiętników, dzienników, zeszytów szkolnych, dokumentów urzędowych, prasy, afiszów, plakatów… W 1942 roku pojawiły się biuletyny i raporty informujące m.in. o zagładzie narodu żydowskiego, morderstwach w Chełmnie nad Nerem i Treblince oraz masowej deportacji Żydów z Warszawy. 3 sierpnia 1942 roku pierwsza część archiwum została ukryta i zakopana w dziesięciu metalowych pojemnikach, w lutym 1943 w dwóch bańkach na mleko w piwnicy budynku przy ulicy Nowolipki 68 ukryta została część druga (dziś - skwer pomiędzy budynkami Nowolipki 28, 30 i 32). 

Dokumenty zostały odkopane po wojnie. Ogółem wydobyto ponad 2 tysiące jednostek archiwalnych – 35 tysięcy stron. Dokumenty przechowywane są obecnie w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. W 1999 roku Archiwum Ringelbluma zostało wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata najważniejszych dokumentów świata.
 
PROGRAM: 
14:00–17:00.
Warsztaty dla dzieci w wieku 4–10 lat
Dzieci będą mogły zajrzeć do tajemniczych baniek na mleko i przywrócić do życia dawne Nowolipki. Powstanie dzielnica odtworzona z dawnych fotografii i fragmentów wspomnień…
Skwer przy ul. Nowolipki między numerami 28/30 
 
Spacery po Muranowie
14:00 i 15:30. Start: Skwer przy ul. Nowolipki 28/30