Główną ideą prezentacji jest pokazanie teatru rosyjskiego jako części europejskiego obiegu teatralnego, jako sztuki, która podejmuje wspólne dla Europejczyków tematy i posługuje się nowoczesnym językiem artystycznym. Prezentowane spektakle w warstwie tematycznej będą opowiadać o Rosji jako kraju, który zmaga się ze swoją totalitarną przeszłością, a zarazem kraju dynamicznych przemian społecznych i kulturowych, związanych z przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego i nowymi zjawiskami w kulturze.
Pierwszy nurt – historyczny realizować będą wielkoformatowe produkcje uznanych reżyserów, oparte na literaturze klasycznej i adaptacjach XX wiecznej prozy. Drugi – współczesny reprezentują inscenizacje nowej dramaturgii.
Na program festiwalu będą składać się zarówno spektakle zaproszone z Rosji, jak i polska produkcja z udziałem rosyjskich twórców. Prezentacjom spektakli będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, związane z osobami wybitnych innowatorów rosyjskiego teatru i awangardowych grup, których działalność wykracza poza tradycyjny teatr oparty na tekście.
Spektakle będą się odbywały w Teatrze Dramatycznym, Centrum Sztuki Cartonovnia, Teatrze Studio i Teatrze Narodowym.
program festiwalu do pobrania na stronie:
www.culture.pl/program