Wykład 'Nestinarzy - opowiadanie o zmieniających się tradycjach bułgarskich' dra hab. Nikołaja Papucziewa przedstawia mechanizmy transformacji zachodzących w tradycyjnej kulturze bułgarskiej w epoce moderności. Treść wykładu obejmuje przedstawienie sposobów funkcjonowania folkloru jako programu ideologicznego różnych reżimów politycznych. Autor przeprowadza analizę porównawczą przemian tradycji nestinarskiej w czasach przed i po drugiej wojnie światowej, pod kątem zmiany ustroju politycznego Bułgarii. W wykładzie omawia się także innowacje w nestinarstwie z punktu widzenia bułgarskiej moderności, kładzie się nacisk na semiotykę obrzędową. Porusza się kwestię nestinarstwa jako produktu współczesnej kultury masowej i turystyki.
Dr Nikołaj Papucziew jest docentem antropologii na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Św. Klemensa z Ochrydy w Sofii. Wykłada antropologię oraz folklorystykę Bułgarów i Słowian. Bierze udział w projektach badawczych z zakresu więzi pokrewieństwa i obrzędów Bułgarów. Jest autorem monografii 'Folklor i kultura narodowa' (2012).
Wykładowi towarzyszy dwunastominutowy materiał wideo, który pokazuje sam obrzęd oraz ilustruje podstawowe zagadnienia, poruszone w wykładzie.
wstęp wolny
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1