Międzynarodowy panel dyskusyjny z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim organizowany przez Fundację Humanity in Action Polska i Muzeum Historii Żydów Polskich
Nigdy więcej, Never again… – czy to hasło powtarzane w dziesiątkach języków na lekcjach historii
w kontekście Holokaustu i II Wojny Światowej może stać się inspiracją do działania na rzecz praw człowieka ‘tu i teraz’? Czego z dzisiejszej perspektywy możemy nauczyć się analizując życiorysy takich bohaterów jak Jan Karski, Rafał Lemkin i Emmanuel Ringelblum, którzy w najtragiczniejszych momentach historii szli pod prąd? W jaki sposób młodzi aktywiści mogą odpowiedzialnie i świadomie czerpać inspirację z tych lekcji z przeszłości? Jak twórczo łączyć wiedzę z historii z edukacją na rzecz praw człowieka i aktywizmu?
Na przykładzie decyzji życiowych, postaw i dokonań Jana Karskiego, Rafała Lemkina i Emmanuela Ringelbluma, a także w oparciu o działalność takich organizacji jak Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Humanity in Action spróbujemy odpowiedzieć na te pytania podczas międzynarodowego panelu.
Każdy z tych trzech znanych świadków Holocaustu działał w innej sferze. Emanuel Ringelblum – twórca m.in.: podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego – gromadził materiały opisujące różnorodny obraz Żydów podczas wojny. Jan Karski, wstrząśnięty tragicznymi warunkami życia Żydów w Getcie w Warszawie oraz obozie przejściowym w Izbicy zebrał dowody i wraz w osobistym świadectwem przedstawił na Zachodzie funkcjonowanie ludobójczej machiny. Natomiast Rafał Lemkin przekuł fakty na koncepcje prawne. Przez wiele lat walczył na rzecz uznania zbrodni ‘ludobójstwa’ jako odrębnej kategorii prawa międzynarodowego.
Każdy z nich działał z pełnym poświęceniem. I choć każdy z nich w tamtym czasie miał unikalne informacje o mechanizmach i skali ludobójstwa, z tej wiedzy niespecjalnie chciano robić użytek. Podobnie było wiele lat później – i w przypadku Rwandy i w przypadku Srebrenicy. Dlatego pytanie o to, co należy zrobić, by zapobiegać ludobójstwom jest wciąż aktualne.
Jedną z metod prewencji jest edukacja obywatelska łącząca wątki historyczne z wiedzą nt. praw człowieka, w ramach której uczy się też podejmowania działań na rzecz osób, których prawa są naruszane. W tym nurcie działają organizatorzy panelu Humanity in Action Polska i Muzeum Historii Żydów Polskich łącząc edukację historyczną z edukacją w dziedzinie praw człowieka.
Panel odbędzie się w języku angielskim i polskim z tłumaczeniem symultanicznym.
W panelu wezmą udział:
dr Judith Goldstein - założycielka i dyrektorka Humanity in Action - międzynarodowej organizacji zajmującej się edukacją na rzecz praw człowieka i aktywizmu’
dr Samuel Kassow - amerykański historyk zajmujący się historią Żydów aszkenazyjskich, Trinity College USA;
amb. Maciej Kozłowski - dyplomata, historyk, były ambasador RP w Tel Awiwie;
prof. Roman Kuźniar - doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych,
Dyskusję poprowadzi dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.
wstęp wolny.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Audytorium
ul. Anielewicza 11
Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich i Fundacja Humanity in Action Polska.
Partnerzy: Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, Muzeum Historii Polski