Marek Edelman stał się symbolem Powstania w Warszawskim Getcie. Jednakże niewiele wspomina się o Bundzie - organizacji, która ukształtowała Marka Edelmana i współtworzyła Żydowską Organizację Bojową. Organizacji opartej na idei solidarności i samopomocy, która uosabiała życie i lepszą przyszłość, a wystąpiła zbrojnie przeciw zagładzie, zgotowanej Żydom przez nazistów.
Ekspozycja „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” opowiada historię Bundu, od jego powstania w Imperium Rosyjskim pod koniec XIX wieku, poprzez rozkwit w II Rzeczpospolitej, walkę podziemną z hitlerowskim okupantem, Powstanie w Getcie Warszawskim, holocaust, aż po rozwiązanie organizacji w 1949 r.
Historia Bundu to również opowieść o walce o wolność osobistą, ekonomiczną i kulturową, którą zakończył holocaust. W Warszawie, Łodzi, Lublinie i wielu innych miastach w okresie II Rzeczpospolitej członkowie Bundu zasiadali radach miejskich, Bundowcy prowadzili niezwykle żywe, rozgałęzione życie polityczne, kulturalne, oświatowe i sportowe. Organizacja zrzeszała ok. 50 tys. członków w samej partii, a także w założonych przez nią organizacjach społecznych (Cukunft, SKIF. Morgensztern).
Ekspozycja jest dwujęzyczna, teksty i opisy znajdujące się na wystawie zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.
Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” jest dostępna w Internecie pod adresem www.bund-powstanie43.pl.
Plac Zamkowy na wysokości wieży kościoła Św. Anny
Wystawę organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.