W imieniu Fundacji ARTE zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty ozdabiania tkanin za pomocą drewnianych stempli hinduskich! Spotkanie umili czaj, zdjęcia z Indii i opowieści hinduskie Mai!
Technika wytwarzania i zdobienia tkanin drewnianymi stemplami była znana w Indiach już od XII wieku. Przetrwała w niemal niezmienionej formie do  dziś i nadal w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby indyjskiego przemysłu tekstylnego. Z tak zdobionych tkanin szyta jest odzież: salwary, kameezy, sari, szale i chusty. Wykonuje się z nich obrusy, kapy, ozdobne tkaniny-obrazy.
 
 
 
Drewniane pieczątki przypadły do gustu także hinduskim ceramikom: bardzo wdzięcznie wyglądają odciśnięte w glinie czy w masie solnej. Stempluje się nimi też papier i ...ludzi (są pomocne przy nakładaniu bardziej skomplikowanych wzorów na ciało za pomocą henny). Dawniej do nadruków 
używano barwników pochodzenia roślinnego i – o dziwo – nie zostały one całkiem wyparte przez farby syntetyczne, choć oczywiście uzyskuje się tą drogą znacznie mniej barw.
 
Stemple rzeźbi się z impregnowanego drzewa tekowego, a ich rozmiary są bardzo różne: od najmniejszych (wielkości paznokcia), do bardzo dużych, kilkudziesięciocentymetrowych skomplikowanych matryc o zaskakujących wzorach. Powszechne są motywy florystyczne, geometryczne  i kaligraficzne, nierzadko spotyka się też stemple z rozmaitymi wyobrażeniami bóstw czy zwierząt. Stemple używane podczas naszych warsztatów, to tylko niewielka część kolekcji Mai Pietruszki, która powstawała podczas jej pobytu w Indiach. Całość stanowi kilkaset sztuk ręcznie robionych, drewnianych stempli, wyszperanych w magazynie znajomego sklepikarza, którymi Maja ozdabiała koszulki, spódnice, spodnie, torby, poduszki, listy miłosne...
Do drukowania będziemy używać farb akrylowych, które dość trwale barwią i znikają dopiero po 
wielokrotnym praniu.
 
Przynieście ze sobą wszystko to, co chcielibyście własnoręcznie ozdobić za pomocą stempli: T-shirty, spódnice, spodnie, zasłony, obrusy, szale lub po prostu kawałki materiałów. Nadruki zawieszone na ścianie z powodzeniem mogą zastąpić obrazy. Można wykonać ozdobne tkaniny do dekoracji wnętrz, oryginalne szale czy autorską papeterię (szczególnie na papierze czerpanym wzory stempli wyglądają bardzo efektownie), wizytówki, papier do pakowania prezentów…
 
Koszt udziału w warsztatach: 45 zł za osobę.
 
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: 
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Fundacja Hereditas
ul. Marszałkowskiej 4 lok. 4.