Film zdjęty z rumuńskich ekranaów po trzech dniach od premiery w Bukareszcie (styczeń 1970), na polecenie samego Nicolae Ceauşescu.
CINEFANI.RO to nowy program filmowy Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie zadedykowany członkom rumuńskiej diaspory oraz wszystkim pasjonatom Rumunii i języka rumuńskiego. W ramach programu zostaną zaprezentowane arcydzieła rumuńskiej kinematografii XX wieku, większość z nich będzie miała polską premierę. Wieczory filmowe będą odbywać się co miesiąc, w ostatnią środę miesiąca, w siedzibie Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej (rumuński), w ramach możliwości z napisami polskimi lub angielskimi.
 
 
Rekonstrukcja
rum. Reconstituirea, ang. Reenactment
Rumunia, 1968, 106 min., czarno-biały
Reżyseria: Lucian Pintilie
Scenariusz: Lucian Pintilie oraz Horia Pătraşcu
Zdjęcia: Sergiu Huzum
Obsada: George Constantin, Emil Botta, George Mihăiţă, Vladimir Găitan, Ernest Maftei, Ileana Popovici, Nicolae Wolcz.
 
Dwóch przyjaciół, po wypiciu kilku głębszych, wszczyna w knajpie burdę. Rozbijają kilka kieliszków, a przy okazji i głowę kelnera. Zostają zmuszeni przez władze do odegrania swojej bójki przed kamerami w celu nakręcenia filmu „edukacyjnego”...
Premiera Rekonstrukcji odbyła się 5 stycznia 1970 r. w Bukareszcie. Po trzech dniach film został zakazany. Film został wyświetlany w ramach Quinzaine des Réalisateurs w Cannes, 1970 r. Rekonstrukcja miała być kolejnym po Niedzieli o 6 (1966), filmie nagrodzonym na wielu rumuńskich i międzynarodowych festiwalach, kinematograficznym „krokiem” reżysera Luciana Pintilie. Nowela pisarza-scenarzysty, Horii Pătraşcu, o tym samym tytule, była podstawą scenariusza i filmu, który stał się znakiem początku „rewolucji w kinematografii”.
 
„Sądzę, że cios zadany przez Rekonstrukcję jest żywy i odnawialny, jest wstępem do kolejnych ciosów, które zastąpią kino mistyfikacji kinem fanatycznie wiernym prawdzie.” (Lucian Pintilie).

Lucian Pintilie, urodzony w 1933 r. w Tarutino, Lucian Pintilie jest absolwentem Instytutu Sztuki Teatralnej i Kinematografii. Zainscenizował serię przedstawień teatralnych w Teatrze „Bulanda” w Bukareszcie: Dzieci słońca (1961), Cezar i Kleopatra (1963), czy Rewizor (1972) – spektakl zakazany przez cenzurę po jego trzeciej premierze. W 1990 r. Pintilie został mianowany Dyrektorem Studia Sztuki Filmowej Rumuńskiego Ministerstwa Kultury.
 
Film zostanie zaprezentowany w oryginalnej wersji językowej (rumuński) z napisami polskimi.

Więcej informacji:
www.icr.ro/warszawa/
Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)!
 
Rumuński Instytut Kultury w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 47/51, II piętro