21 marca to pierwszy dzień irańskiego Nowego Roku. W tym dniu odbędzie się w warszawskiej kawiarni „Południk Zero” spotkanie organizowane przez polskich podróżników, którzy postanowili opowiedzieć o Iranie takim, jakim jest naprawdę: gościnnym i pełnym tradycji, choć porwanym przez zawirowania współczesnej historii.
Z czym kojarzy się Iran?
Sądząc po wiadomościach w telewizji i prasie – z niczym dobrym. Pewnie kojarzy się ze zbliżającą się wojną, z fanatyzmem religijnym, bombą atomową i Izraelem. Tymczasem to Iran stworzony przez media. Iran prawdziwy jest pełniejszy niż te skrawki informacji i dezinformacji. Iran, który chcemy przedstawić, to Iran codzienny. Iran zwykłych ludzi i nieoczywistych sfer irańskiego życia, o którym pewnie nie mieliście pojęcia. Kraj zarazem normalny i fascynujący.
„Salam Iran” to spotkania obejmujące swym zasięgiem kilka polskich miast zorganizowane przez zwykłych ludzi, którym zdarzyło się pojechać do Iranu i w nim zakochać.
20 marca to ostatni dzień miesiąca Esfand i roku 1391.
21 marca to pierwszy dzień irańskiego nowego roku, czyli Nouruz.
Jest to pierwszy dzień roku obchodzony w dniu równonocy wiosennej, zgodnie z kalendarzem słonecznym dżalali używanym w Persji od XI wieku. Tradycja wywodzi się z zaratusztrianizmu. Współcześnie kalendarz dżalali używany jest jedynie w Iranie i Afganistanie, lecz sam nouruz obchodzony jest w całej Azji Środkowej – od Turcji i Azerbejdżanu, przez Iran i Afganistan, po Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Pakistan. Równonoc wiosenna oznacza koniec zimy i początek wiosny. Jak w każdej kulturze tak i w perskiej budziło to skojarzenia z nowym, z odżywaniem przyrody, z przewagą światła nad ciemnością. Istnienie tego święta sięga zapewne dalej w przeszłość niż historia pisana. Wiadomo, że to najstarsze irańskie święto i obchodzono je uroczyście w Persepolis już za czasów pierwszej dynastii panującej w Iranie.
Tego dnia, w czwartek, 21 marca, opowiemy o Iranie. Nowy Rok to dobry pretekst, by zmienić obraz, który ma się w głowie na bardziej pozytywny.
Program:
Salam Iran, czyli Iran codzienny - Łukasz Supergan (lukaszsupergan.com)
Mersedes i Namber One, czyli potoczny język pisany w Iranie – Norbert Skrzyński (wczasywiranie.peron4.pl)
Iran w portretach - czyli Irańczycy okiem turystów :-)
Zobaczcie Iran od codziennej, niemedialnej strony.
wstęp wolny
Kontakt:
Łukasz Supergan – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jagoda Pietrzak – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Południk Zero
ul. Wilcza 25.
Południk Zero
ul. Wilcza 25.