W ostatnich latach scenie sztuki współczesnej w Europie Wschodniej towarzyszy prawdziwy wybuch artystycznego zaangażowania w społeczne i polityczne kwestie postkomunistycznego społeczeństwa naznaczonego postępującym neokapitalizmem. W szczególności na Ukrainie artystyczny kontekst doświadczył silnego rozprzestrzenienia się politycznie twórczych poglądów i praktyk.
Proces ten wywołała z jednej strony mnogość grup i ruchów, jakie wyłoniły się w następstwie Pomarańczowej Rewolucji z roku 2004, a z drugiej – wkroczenie w lokalny świat sztuki prywatnego kapitału wraz z drastyczną prywatyzacją sfery publicznej. Wobec tej sytuacji wiele inicjatyw kulturalnych i artystycznych przyjęło na siebie rolę przedstawicieli obywatelskich czy grup aktywistów, formułując żądania polityczne na miarę społeczeństwa obywatelskiego, do niedawna nieobecnego w porządku postsowieckim.
Wystawie towarzyszy cykl wykładów, którego kuratorem jest Ołeksandr Sołowjow (Oleksandr Soloviov) oraz (od marca do maja) program filmowy - pod tytułem UKRAINFILM nawiązującym do nazwy studia filmowego w Kijowie, gdzie powstały arcydzieła filmowej awangardy – który zaprezentuje historię filmu ukraińskiego jako integralną część klasycznego kina sowieckiego, skupiając się na dziełach uznanych na świecie reżyserów tworzących na Ukrainie (od Dzigi Wiertowa i Ołeksandra Dowżenki, przez Sergieja Paradżanowa i Kirę Muratową, po Sergieja Łoźnicę).
Centrum Sztuki Współczesnej
ul. Jazdów 2
Centrum Sztuki Współczesnej
ul. Jazdów 2
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy: Instytut Polski w Kijowie, Mystetskyi Arsenal w Kijowie, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy
Partner artystyczny: Ya Gallery Art Centre