Czeskie Centrum i BUW zapraszają od 27 lutego do hallu głównego BUW-u na wystawę 'Jan Palach ’69' opowiadającej o dramatycznym proteście praskiego studenta przeciwko sowieckiej inwazji w 1968 roku i postępującej stalinowskiej normalizacji.
16 stycznia 1969 roku na Placu Wacława w Pradze w proteście przeciwko  inwazji w Czechosłowacji podpalił się praski student Jan Palach. Nie był członkiem żadnej grupy, inspiracją dla jego dramatycznego czynu były podobne protesty buddyjskich mnichów. 
 
Motywy swojej decyzji przedstawił w liście podpisanym 'Pochodnia nr 1'. Swoim gestem chciał w rodakach obudzić potrzebę oporu wobec normalizacji oraz zaostrzenia cenzury i propagandy. Jego desperacki protest poruszył opinię publiczną w Czechosłowacji i za granicą. Normalizacja jednak nasilała się, wszystkich liderów Praskiej wiosny usunięto z życia publicznego. Rodzinę Palacha i jego środowisko przez kolejnych 20 lat obserwowała tajna policja, która po kilku latach zmusiła jego matkę do kremacji ciała jej syna i przeniesienia jego grobu z Pragi.
 
Przez 20 lat trwającej normalizacji Jan Palach był symbolem czeskiej młodzieży, demonstracje związane z jego osobą na początku 1989 roku rozpoczęły proces upadku komunizmu na końcu tego roku.
 
Dynamiczną wystawę pełną fotografii i dokumentów z epoki przygotowali młodzi czescy historycy. 
Wystawa łączy słowo pisane z fotografią, zawiera analizy kontekstu historycznego, zdjęcia z epoki oraz dokumenty związane z protestem czeskiego studenta i jest dramatycznym świadectwem odwagi i niezłomności jednej osoby, która chciała walczyć z nieludzkim systemem. Ważną i poruszającą częścią wystawy jest również gipsowa maska pośmiertna Jana Palacha wykonana przez rzeźbiarza Olbrama Zoubka.
 
Jako impreza towarzysząca wystawie odbędzie się spotkanie czeskich i polskich  historyków 'Jan Palach ‘69' poświęcone czeskiemu studentowi oraz innym, którzy spalili się w proteście przeciwko okupacji Czechosłowacji (Siwiec, Zajic). Przeanalizowany zostanie również koniec marzeń o demokracji w Czechoslowacji i nadejście czasów neostalinizacji. Udział w spotkaniu wezmą czescy i polscy naukowcy. 

wystawa
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Dobra 55
 
wydarzenia towarzyszące: 
15.03 godz. 18.00-20.00 – spotkanie Jan Palach ‘69,
           godz. 20.00 – projekcja filmu 'Gorejący krzew', reż. A. Holland

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20