Zygmunt Freud deklarował, że psychoanaliza jest ścisłą nauką przyrodniczą. Jednakże lektura jego pism wskazuje, że ojciec psychoanalizy nie tylko często sprawdzał swoje teorie w konfrontacji z materiałem literackim, lecz także nieustannie czerpał inspirację z literatury, a jego teksty nierzadko same przekraczają granice literackiego królestwa.
Dlatego warto czytać Freuda i innych psychoanalityków razem z utworami literackimi. Warto przy tym wziąć na warsztat literaturę tego samego kraju, w którym myślał, pracował i pisał Freud, literaturę austriacką, która – być może – w inny sposób rejestrowała dramaty ludzkiej psychiki podobne do tych opisywanych przez psychoanalizę.
(Zaburzenie i Psychoanalityczne uwagi o autobiograficznie opisanym przypadku paranoi)
Prowadzenie: dr Adam Lipszyc i Krzysztof Wolański
Partner: Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej
Konieczna rejestracja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Adam Lipszyc – dr filozofii, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor wielu książek. Laureat nagrody Literatury na świecie im. Andrzeja Siemka i nagrody Allianz Kulturstiftung.
Krzysztof Wolański - filozof. Zajmuje się przede wszystkim psychoanalizą i współczesną myślą krytyczną. Nauczyciel filozofii w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia. Autor książki Sędzia Schreber: Bóg, nerwy i psychoanaliza (2013, w druku).
Wstęp: wolny
spotkanie prowadzone po polsku
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 8
ul. Próżna 8