Twórcy festiwalu, inspirując się MFF w Wenecji, postanowili dostosować formułę do oczekiwań współczesności, inwestując w jakość kosztem ilości. W związku z tym położyli nacisk na podwyższenie międzynarodowego prestiżu festiwalu i zaproszeniu czołowych afrykańskich reżyserów na pokazy swoich wybitnych obrazów. Ponadto w ramach festiwalu zaplanowano znacznie więcej wydarzeń towarzyszących: spotkanie z pisarzem, wizyty reżyserów, koncert. Nowością programową jest przegląd współczesnej kinematografii senegalskiej.
 
 
 
 
 
Filmy pokazane w tym roku, to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu - obecnie jest to najszybciej rozwijający się region œświata,  z prężnie rozwijającą się  kinematografią, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal.

Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludŸmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem o własnych problemach, odbiegających od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego śœwiata.

więcej informacji na: www.afrykamera.pl