Na wystawie po raz pierwszy w Polsce będą prezentowane wyłącznie fajki azjatyckie. W większości są to eksponaty z kolekcji zgromadzonej przez dyrektora Andrzeja Wawrzyniaka, a liczącej ponad 180 eksponatów. Pochodzą one z całej niemal Azji. 
 
Podziwiając je można przekonać się o zróżnicowanych sposobach palenia oraz rozmaitości form fajek, bogactwie ich dekoracji i użytych materiałów. Na wystawie znajdziemy fajki z ceramiki, drewna, nefrytu, sepiolitu, metalu, kości zwierzęcej, rogu czy orzecha kokosowego. Mogą być zdobione srebrem, turkusami, koralami, karneolami, macicą perłową, czy szylkretem.
 
Ważną część zbioru stanowią fajki i akcesoria opiumowe – one również są one charakterystycznym elementem obyczajowości, a wystawa prezentuje ich przegląd od Bliskiego po Daleki Wschód. Inna ważna grupa właściwa dla Azji to fajki wodne, które wszędzie wykorzystują mechanizm filtrowania dymu przez wodę, ale kształt dostosowały do lokalnych przyzwyczajeń i potrzeb w Nepalu, Indiach, Afganistanie, Chinach czy Wietnamie.
 
Wystawa prezentowana jest w jubileuszowym roku 40-lecia istnienia Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.


Muzeum Azji i Pacyfiku
Galeria Azjatycka
ul. Freta 5