Jakie znaczenie ma dziś abstrakcja? Pozbawiona niegdysiejszej rewolucyjnej siły, którą odebrała jej prowokacyjna sztuka krytyczna; niedekorująca już nowoczesnej rzeczywistości - tę funkcję odebrał jej design; abstrakcja nie jest dziś ani atrybutem awangardy, ani synonimem postępu. 
 
Dlaczego więc abstrakcja wtopiła się w świadomość kilku ostatnich pokoleń i weszła do potocznego języka jako pojęcie wielofunkcyjne: werbalnie - pozbawiające wszelkie zjawiska konkretu; wizualnie - negujące obrazowanie tradycyjne: figuratywne i dosłowne. 
Abstrakcja uświadamia, że pewnych kontekstów kultury nie da się wymazać ani zanegować. Raz wyartykułowane - nigdy nie znikają, podlegając modyfikacjom i ciągłym przewartościowaniom. Egzystując w rytmie zmieniających się okoliczności, stają się z jednej strony kodem, a z drugiej równoprawnym elementem zwykłego życia. 
Abstrakcja nie wychodzi poza granice świata idei. Czasem jednak zaludnia domenę użyteczności. „Abstrakcja stosowana“ - to kolor na talerzu, pejzaż z trójkątów, świetlisty romb na ścianie...
 
Artyści: 
Christian Hutzinger
Barbara Lorek
Piotr Lorek
Joanna Stańko
Kurator: Jacek Malinowski

wstęp wolny

Austriackie Forum  Kultury w Warszawie
ul. Próżna 8