Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł aż do wybrzeży Bałtyku, gdzie w 997 roku poniósł śmierć męczeńską.
Przy jego grobie spotkali się w 1000 roku cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Już wówczas św. Wojciech, którego ciało dzięki staraniom Chrobrego znalazło się w Gnieźnie – urusł do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy.
Na wykładzie dr Stawski przybliży fascynujące losy świętego w odrobinę szerszym kontekście, niż jest on powszechnie w Polsce znany. Często zapomina się o tym, że Wojciech przybył do Polski właśnie z Czech. Prowadzący opowie zatem, jak rozwijał się i jakie miał znaczenie dla polsko-czeskich stosunków kult męczennika oraz jakie są różne (polskie i czeskie) konteksty odczytania jego żywota.
Dr Marek Stawski doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Cetwińskiego, specjalizując się w historii średniowiecza. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Współpracuje z Uniwersytetem T. Masaryka w Brnie, na którym kilkukrotnie gościł z wykładami, m.in. na wydziałach slawistyki i historii. Jest adiunktem na wydziale humanistycznym w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin.
wstęp wolny
Czeskie Centrum
Al. Róż 16
wstęp wolny
Czeskie Centrum
Al. Róż 16