Gustav Klimt (1862-1918) jest symbolem epoki, która do dzisiaj fascynuje i inspiruje: modernizmu. Artysta szczególnie związany był z Wiedniem. To tutaj on sam i inni artyści z jego kręgu, jak Josef Hoffmann, Otto Wagner, Joseph Maria Olbrich, Richard Gerstl, Egon Schiele czy Oskar Kokoschka naznaczyli swoją twórczością czas przełomu wieków. W roku 2012 Gustav Klimt skończyłby 150 lat.
Wiedeń przełomu XIX i XX wieku był, obok Paryża, Monachium i Londynu, jednym z miejsc narodzin modernizmu. Miasto to było stolicą Monarchii Austrowęgierskiej, siedzibą rezydencyjną cesarza. W roku 1910, licząc ponad dwa miliony mieszkańców, było piątym co do wielkości miastem świata, a przede wszystkim stanowiło duchowe centrum ówczesnej Europy. Sztuki piękne, literatura, muzyka, architektura i nauka przeżywały tu swój rozkwit, rodził się prekursorski pierwiastek Nowego Ducha, a działo się to z siłą i natężeniem, które nie miały sobie równych.
Twórczość Gustava Klimta pokazuje swoistą drogę artystyczną od okresu Ringstraße i historyzmu po początki abstrakcji. Momenty przełomowe na drodze do Gesamtkunstwerk - całościowego dzieła sztuki naświetlone zostały w tekstach wystawy.
Wstęp wolny.
Biblioteka Uniwersytecka
ul. Dobra 56/66
www.austria.org.pl