Wrzenie Świata zaprasza na pokaz irańskiego filmu dokumentalnego 'Cyanosis' oraz dyskusję poświęconą współczesnemu Iranowi. 'Cyanosis' to film dokumentalny opowiadający losy Dżamszida – jedynego malarza ulicznego w Teheranie. Styl pracy artysty z jednej strony ściąga na niego gniew ze strony stróżów porządku oraz staje się przyczyną problemów w rodzinie, a z drugiej inspiruje przechodniów do dyskusji o sztuce. Dżamszid liczy, że jego trudny los w końcu odmieni się na lepsze, gdy zakochuje się w Alice – przebywającej w Iranie francuskiej studentce.
Uzupełniony o niebanalne animowane sekwencje film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych.
Zaproszeni goście nakreślą szerszy kontekst społeczno-kulturowy przedstawionych w filmie wydarzeń oraz przybliżą publiczności poruszane w filmie kwestie dotyczące granic wolności wypowiedzi oraz cenzury w Iranie. Postarają się również opowiedzieć na pytania: Jak wygląda rola kobiety i mężczyzny w społeczeństwie irańskim? Jaki jest wizerunek Zachodu w Iranie? Jak odbierane są tam zachodnie kobiety i czy postrzegane są inaczej niż Iranki?.
W dyskusji udział wezmą:
- Piotr Bachtin – absolwent iranistyki i dziennikarstwa UW, doktorant Wydziału Orientalistycznego UW;
- Urszula Pytkowska – blogerka, iranistka zajmująca się współczesnym Iranem;
- Agnieszka Erdt – doktorantka Zakładu Iranistyki Wydziału Orientalistycznego UW, stypendystka Fulbrighta.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Kostrzewa – koordynator programu 'Solidarni z Iranem' w Instytucie Lecha Wałęsy.
Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7