Teatr Tańca Nataraja zaprasza na wykład i pokaz nieznanej w Polsce tanecznej sztuki indyjskiej - Seraikella Chhau. O tańcu wywodzącym się ze sztuki walki opowie Aleksandra Michalska-Singh. Wykład i pokaz tańca Seraikella Chhau, który narodził się w indyjskich koszarach. Gdy dwa wieki temu podniesiono jego rangę ze sztuki walki do tańca artystycznego, nabrał wdzięku, a ruchy tancerzy - często naśladujące sposób poruszania się zwierząt - stały się żywiołowe, rytmiczne, pełne gracji i siły.

Naturę tego tańca najlepiej oddaje sama jego nazwa: ćhau pochodzić ma od sanskryckiego ćhaja, oznaczającego \"cień\", \"wyobrażenie\" lub \"maska\". Tancerz Seraikella ćhau przeobraża się w postać, którą odgrywa na scenie. To cień tej właśnie postaci, jej wyobrażenie, pojawia się w umyśle i ciele tancerza, którego twarz skryta jest pod piękną, dopasowaną do charakteru postaci, maską. Dla tancerza ćhau najważniejszym i jedynym środkiem ekspresji jest jego własne ciało, przez co ruchy muszą być bardzo dynamiczne, precyzyjne, pełne wigoru, uczucia i wyczucia. Koncentracja, równowaga, lekkość, wytrzymałość, sprawność, kontrola ciała i oddechu - to najważniejsze umiejętności, które tancerz musi opanować do perfekcji.

Półtoragodzinne spotkanie poprowadzi Aleksandra Michalska-Singh, indolożka-drawidolożka, jest tancerką, choreografką i instruktorką klasycznych tańców indyjskich, dzielącą życie pomiędzy Indie i Polskę.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

herbaciarnia-galeria Herba Thea
ul. Pokorna 2 lok. U12