Warszawa (26 października 2011) – Stowarzyszenie Praktyków Kultury przedstawia projekt poświęcony doświadczeniom uchodźczyń z Czeczenii i Inguszetii. W ramach projektu Dialogi Ziny odbędą się pokazy spektaklu Historie Ziny a także spotkania z ekspertkami. Zostaną poruszone zagadnienia związane z obecnością kobiet na wojnie, wielokulturowością, prawną sytuacją imigrantów i uchodźców, a także z kwestiami obyczajowymi.
Historie Ziny
Spektakl Historie Ziny przedstawia osobiste historie z życia konkretnych kobiet w zderzeniu z zupełnie inną perspektywą. Balansuje na granicy doświadczenia jednostki i uogólnienia, uprzedzenia, powierzchownych sądów. Po jednej stronie – pojedynczy głos, po drugiej – ekran telewizora, karabin, forum internetowe. W scenariuszu wykorzystano opowieści mieszkających w Polsce uchodźczyń z Czeczenii i Inguszetii oraz fragmenty książek: Patologie Zachara Prilepina i Ani życie, ani wojna. Czeczenia oczami kobiet Petry Procháskovej.
Wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji
tel. 504 55 84 25 lub 506 40 91 58
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2 grudnia – spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, wieloletnią korespondentką polskich mediów w Rosji, autorką artykułów, książek i reportaży filmowych przedstawiających przypadki łamania praw człowieka w Czeczenii, nazywaną często „polską Politkowską“.Laureatka wielu nagród, m.in. im. Kazimierza Dziewanowskiego, im. Melchiora Wańkowicza, im. ks. Józefa Tischnera i nagrody Amnesty International. W 2005 czeczeńska organizacja Echo wojny wraz z Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wójcińska, dziennikarka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka artykułów publikowanych m.in. w „Dużym Formacie“, „Polityce“, „Zwierciadle“ oraz książki „Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami“.
3 grudnia - spotkanie z Sacitą Khumaidovą – ekspertką kulturową z Czeczenii, z wykształcenia reżyserką teatralną, pracującą w Fundacji Ocalenie, współpracującą z IOM – Międzynarodową Organizacją ds. Migracji oraz Joanną Turowicz - reżyserką filmów dokumentalnych, scenarzystką, krytyczką sztuki, aktualnie przygotowującą film o kobietach czeczeńskich, żyjących na uchodźstwie
4 grudnia po spektaklu zapraszamy na spotkanie z realizatorkami projektu „Dialogi Ziny”.
Projekt Dialogi Ziny jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.
Scena Lubelska 30/32
ul. Lubelska 30/32