Na ekspozycji prezentowanych będzie ok. 190 plakatów filmowych, teatralnych, muzycznych i politycznych z lat 1950–2009. Widoczne na plakatach zestawienie obu kultur pokazuje ich atrakcyjność, różnorodność, a także wspólne dla nich tematy i pozwala na uwydatnienie skomplikowanych związków polsko-hiszpańskich. Wbrew sugestii tytułu, wystawa nie ograniczy się tylko do prezentacji prac powstałych na terenie Polski i Hiszpanii. Przyczyniła się do tego emigracja artystów, związana z sytuacją polityczną obu państw (odpowiednio) po zakończeniu wojny domowej (1936-1939) i II wojny światowej.
Interkulturowy kontekst ekspozycji pogłębiają skomplikowane biografie artystów, w tym, m. in. Andrzeja Klimowskiego – Polaka urodzonego i wychowanego w Wielkiej Brytanii, Eduardo Muñoza Bachsa – Kubańczyka o hiszpańskim rodowodzie, Jaime Nieto – Hiszpana urodzonego we Francji, a wychowanego w Polsce.

W celu ułatwienia odbioru materiał prezentowany na wystawie został podzielony na następujące grupy:
I. plakaty teatralne (z klasyfikacją na 'festiwale teatralne', 'klasykę hiszpańską', 'współczesną klasykę polską' oraz 'klasykę ogólnoświatową');
II. plakaty anonsujące wydarzenia i instytucje świata kultury;
III. plakaty muzyczne (odnoszące się do różnych rodzajów muzyki oraz widowisk i festiwali muzycznych);
IV. plakaty filmowe – z poddziałami: 'kino hiszpańskie', 'kino polskie' i 'festiwale filmowe';
V. plakat turystyczny;
VI. plakat polityczny.

Muzeum Plakatu w Wilanowie

ul. St. Kostki Potockiego 10/16

www.postermuseum.pl