Warsztaty - wspólne gotowanie potraw z tradycyjnej kuchni żydowskiej połączone z opowieściami o żydowskim domu, tradycjach i kabale oraz wspólnym biesiadowaniem przy koszernym winie. Najbardziej wyraźnym podziałem, jakiego można dokonać ze względu na smak i składniki jest podział na kuchnię Żydów aszkenazyjskich – północnoeuropejskich, których kultura rozwijała się w średniowiecznych Niemczech (heb. Aszkenazy – Niemcy) i kuchnię żydów sefardyjskich, południowoeuropejskich i północnoafrykańskich, którzy swoją tradycję rozwijali w średniowiecznej muzułmańskiej Hiszpanii (heb. Sefard – Hiszpania).
Na kuchnię aszkenazyjską składają się dania charakterystyczne dla całej Północnej Europy – ciężkie strawy, mięsa, kasze, gęste sosy, mocny smak cebuli i czosnku, ale przełamane nutą melancholii i tęsknoty za krajem mlekiem i miodem płynącym, za słońcem i radością. Dlatego ciężkie sosy rozsłodzone są rodzynkami, a marchwiowy cymes wabi aromatem cynamonu. W Polsce jako 'kuchnia żydowska' znane są właśnie aszkenazyjskie dania.
Prowadząca warsztaty Malka Kafka prowadzi w Warszawie dwa koszerne lokale oferujące kuchnię izraelską: Tel-Aviv Cafe i restaurację Yaffo. Ponadto jest gospodynią programu 'Koszer macher' w Kuchnia TV, w którym wprowadza widzów w zasady diety koszernej. Wraz ze swoją mamą Esterą jest też autorką książki 'Przysmaki żydowskie'. Na co dzień ze swoim mężem Izraelczykiem prowadzą koszerny żydowski dom, do którego często zapraszają przyjaciół na Szabat – żydowskie święto, które obchodzi się co tydzień.
Koszt: 150 złotych
Alcha - Ośrodek Rozwoju Osobistego
ul. Freta 14 lok.2
Kontakt:
tel.: 608028124
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..