Instytut Cervantesa zaprasza na drugie spotkanie z cyklu 'Złe kobiety', który jest hołdem dla kobiet-pionierek, intelektualistek w świecie portugalsko-, polsko- i hiszpańskojęzycznym, które wykraczały poza ramy swej epoki, odrzucając role tradycyjnie przypisane kobietom. W spotkaniu udział wezmą: Anna Kalewska i Carlos Marzal. Anna Kalewska w wystąpieniu zatytułowanym 'Nowe Listy Portugalskie' – głos uwolniony od knebla przedstawi dzieło trzech portugalskich pisarek: Marii Isabel Barreno, Marii Teresa Horta i Marii Velho da Costa, znanych jako Trzy Marie. Książka, wydana w 1972 r. - dwa lata przed Rewolucją Goździków - uznana została przez ówczesny reżim za niemoralną i została zakazana przez cenzurę, gdyż opisane w niej wolne kobiety kwestionowały swą tożsamość i chciały mieć wpływ na nowe idee społeczne i religijne.
Carlos Marzal w wystąpieniu zatytułowanym 'Sama wobec niebezpieczeństwa – historia Conchity Cintrón', kobiety-torreadora z czasów Franco opowie o znaczeniu rytualnym korridy, a następnie przejdzie do zjawiska machismo w świecie korridy oraz historii kobiet-torreadorów, skupiając się na postaci Conchity Cintrón – najlepszej w historii korridy rejoneadory (torreadorki na koniu), która rozpoczęła swoją karierę w Peru, a następnie zdobyła uznanie w Meksyku, Portugalii i Hiszpanii, gdzie jako jedyna kobieta wystąpiła na arenie bez konia, mimo iż w Hiszpanii w czasach Franco było to zakazane.
Dr hab. Anna Kalewska - adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW. Zajmuje się kulturą luzofońską, literaturą i teatrem krajów języka portugalskiego oraz literaturą porównawczą. Opublikowała trzy książki, m. in. 'Camões, czyli tryumf epiki'.
Carlos Marzal - poeta, autor powieści, krytyk literacki, krytyk korridy, wykładowca literatury. Współredagował pismo o literaturze i korridzie Quites (1982-1992). Jego twórczość poetycka figuruje w licznych antologiach i zdobyła w Hiszpanii Nagrodę Krytyki oraz Narodową Nagrodę Poetycką Fundacji Loewe (2004).
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Camõesa i Ambasadą Hiszpanii.
Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22
Kontakt:
tel. (22) 5013938
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.varsovia.cervantes.es