Fundacja dla Somalii oraz fotograf Jacek Herok zapraszają na wielkoformatową wystawę fotograficzną „Sąsiedzi”. Wystawa ma przedstawić sylwetki Afrykańczyków – obywateli, imigrantów, uchodźców, osób starających się o azyl – pracujących, studiujących i żyjących w Warszawie. Poznaj swojego sąsiada, mieszkającego przez ścianę, czy też w bloku obok, robiącego zakupy w tym samym sklepie, pracującego w tym samym budynku.

Stwórzmy przestrzeń otwartą i przyjazną dla osób z innych kręgów kulturowych. Dajmy sobie szansę aby się naprawdę poznać.

Jednym z naszych założeń jest wzmocnienie zaangażowania w kwestię likwidacji dyskryminacji, jak również promowanie wzrostu świadomości i poszanowania dla różnorodności dziedzictwa i kultury ludzi pochodzenia afrykańskiego. Pozwoli to docenić wkład naszych bohaterów w rozwój polityczny, gospodarczy, społeczny i kulturalny naszego społeczeństwa.

Wystawa fotograficzna będzie miała miejsce w przestrzeni miejskiej na Krakowskim Przedmieściu (naprzeciwko Uniwersytetu Warszawskiego) w październiku tego roku, przez okres miesiąca. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi dnia 3 października 2011 o godzinie 18, po czym odbędzie się spotkanie i panel dyskusyjny.

Spotkanie będzie miało miejsce na Uniwersytecie Warszawskim (mały dziedziniec, sala 200). W panelu dyskusyjnym wezmą udział zaproszeni goście:

  • dr Urszula Markowska-Manista – dr nauk humanistycznych, członkini Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego (2011) przy OI ONZ
  • Nagmeldin Karamalla – członek Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce, poeta, pisarz
  • Bernardo Tomas – jeden z bohaterów wystawy
  • Elmi Abdi – prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP
  • Jacek Herok – fotograf

Porozmawiamy m. in. o tym „Czy faktycznie znamy się tylko z widzenia?”, „Czy boimy się innych kultur?”, „Jak budować mosty porozumienia?”

Celem projektu „Sąsiedzi” jest zwiększenie wrażliwości społecznej na różnorodność kulturową mieszkańców Polski, a w szczególności Warszawy, oraz ich bardzo różne losy.


Przestrzeń miejska na Krakowskim Przedmieściu
(naprzeciwko Uniwersytetu Warszawskiego)