W ramach cyklu prezentowane są filmy dokumentalne o tematyce przyrodniczej i podróżniczej. Głównym pionem spotkań z dokumentem są programy przyrodnicze pokazujące prawie całą ziemię. Co spotkanie inne aspekty naszej niesamowitej planety. Lodowce, pustynie, góry, lasy, morza, głębiny, dżungle, jaskinie.
Program szczegółowy:
27 lipca - wędrówka do podziemi, grot i jaskiń oraz film z cyklu 'Podróżnik' Isalo - Madagaskar;
29 lipca 2011 - suche i kamieniste, piaszczyste i odosobnione, czyli podróż na Pustynie oraz film z cyklu 'Podróżnik' Atacama - Chile;
31 lipca - lodowce, mróz, pozornie martwe miejsca na ziemi, czyli podróż do krainy śniegów oraz film z cyklu 'Podróżnik' El Calafate - Argentyna;
3 sierpnia - podróż przez krainy zwierząt i równin oraz film B. Dzianowicz 'Latawce';
5 sierpnia - dżungle i wilgotne lasy oraz film z cyklu 'Podróżnik' Baobaby;
8 sierpnia - podwodny świat oraz film 'Wielki Błękit'.

'Wielki Błękit' - obraz dokumentalny o nurkowaniu w morzu czerwonym. Dokument ukazujący, że Egipt to nie tylko hotele All Inclusive i Piramidy w Gizie zatopione w perfumach i sklepach dla turystów.

'Latawce' to zapis współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego siedemnastolatka, a także opowieść o tym, jak w młodych malarzach i muzykach rodzi się pasja filmowa.

Atacama
Podróżnik odwiedza najbardziej suche miejsce na ziemi pustynię Atacama w Chile. Z jednej strony jej granicą są Andy z drugiej Ocean Spokojny. W XIX wieku nieurodzajne przestrzenie stały się powodem wojny między Chile, a Boliwią i Peru. Pustynia kryje bowiem nieprzebrane bogactwa: rudy miedzi, saletrę, sól, minerały, z których pozyskuje się rzadkie metale, np. połowa światowej produkcji litu pochodzi właśnie z Atacamy. W programie geologiczna historia tego miejsca, niezwykłe dzieła natury, gigantyczne słone jezioro, którego powierzchnię tworzy kilkunastometrowa warstwa kryształów, Słone Góry z Doliną Księżycową i jej niezwykłymi krajobrazami. Podróżnik dotrze do położonych na wysokości 4, 5 tys. metrów n. p. m. gejzerów. Odwiedzi także wioski pasterzy lam, opowie o ich pustynnym życiu. Pokaże niezwykłe obyczaje i kulturę, której tradycje sięgają trzech tysięcy lat. Bazą wypadową będzie górska oaza San Pedro de Atacama, z którą wiąże się historia konkwisty Chile.

Isalo - Madagaskar
Filmowcy odwiedzają Park Narodowy Isalo leżący w południowej części Madagaskaru. To jeden z nielicznych na wyspie obszarów sawanny. Mieszkają tu takie stworzenia jak patyczaki, jedwabniki oraz kameleony. Tu również występują rośliny, które mogą przetrwać bez wody niemal cały rok. Ponadto w programie: poszukiwanie grobów plemion żyjących w pobliżu parku oraz wiele ciekawostek na temat tradycyjnych, malgaskich wierzeń.

Baobaby - Madagaskar
Charakterystyka jednego z najbardziej długowiecznych i wytrzymałych drzew świata. Kamera zawita do ojczyzny baobabów - na Madagaskar. Widzowie zobaczą, m.in. wioski, które powstały przy najwspanialszych okazach, gdyż tłumnie zjeżdżali się do nich turyści. Zawitają również do nadmorskiego rezerwatu Reniala, w którym rosną jedne z najstarszych baobabów na kuli ziemskiej. Na zakończenie autorzy programu pokażą widzom wnętrze ośrodka dla żółwi, do którego trafiają zwierzęta odratowane z rąk kłusowników.

El Calafate - Argentyna
Realizatorzy trafiają do argentyńskiej Patagonii. To jedyne miejsce na świecie, w którym można zobaczyć kontynentalne lodowce. Celem ekipy jest dotarcie do lodowca Perito Moreno, mającego aż 30 km długości. Widzowie poznają historię zlodowaceń, nawiązując do tych, które 18 tysięcy lat temu zmieniły krajobraz Europy. Dowiedzą się też, dlaczego Perito Moreno nie poddaje się skutkom ocieplenia klimatu. Filmowcy zwiedzają El Calafate w prowincji Santa Cruz, położone 80 km od Parku Narodowego nad największym z argentyńskich jezior, Lago Argentina. Jest ono jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju - jego populacja w ciągu dekady wzrosła pięciokrotnie. Prowadzący poznają tu smak słynnych patagońskich czekoladek.

Klub Podróżnik
ul. Felińskiego 37